Tarım Dışı İstihdam Verileri ALTINı Nasıl Etkiler?

Sakin bir günü geride bırakıyoruz ve bugün dolar endeksinde toparlanma yaşandığını ve emtialar üzerinde baskı oluştuğunu gördük. Güvenli liman olarak talep görmesiyle birlikte hafta başından beri alıcılı devam eden ALTINda da bir miktar geri çekilmeye şahit olduk.

Bugün ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi 172 bin ile beklentilerden iyi gelirken haftalık işsizlik başvuruları da 254 bin ile yine beklentilerden iyi geldi. Gelen veriler USD için pozitif olsa da paritelerde çok da önemli bir etkisi olmadı.

Artık sarı metalde bütün gözler yarın ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verilerinde olacak. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz raporda beklentilerin çok altına gelen tarım dışı istihdam değişimi acaba ABD ekonomisinde istihdam tarafı tehlike sinyalleri veriyor mu sorularını akıllara getirmişti. Yarın açıklanacak verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi ile geçtiğimiz verinin tek sefere mahsus olduğu anlaşılır ise USD’nin hızlı bir şekilde değer kazandığına şahit olabiliriz.

Bu senaryo hayata geçer ve ALTINda düşüşler hız kazanırsa 1350 ve 1340 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Aksi takdirde veriler yeniden hayal kırıklığı yaratırsa yukarıda 1375 ve 1390 bölgeleri en yakın dirençlerimiz olarak karşımıza çıkıyor. 1340 üzerinde kalındığı sürece sarı metalde boğaların hakimiyet sahibi olmaya devam etmelerini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.