Tarım Dışı İstihdam Raporu – 04.03.2016

Tarım Dışı İstihdamdan Ne Beklenmeli?

Bir kaç saat içerisinde ABD’den istihdam raporu açıklanacak. Açık ara her ayın en önemli verisi olduğu konusunda kimsenin bir itirazı yoktur diye düşünüyoruz. Haftanın geneline baktığımızda USD bir türlü boğaların beklentisini karşılayamadı . Gelecek olan istihdam raporu paritelerde önemli hareketlenmelere neden olacak. Her ay olduğu gibi veri için beklentileri ve piyasa üzerinde yaratabileceği etkileri sizlerle paylaşıyoruz. Peki bu ay için beklentiler nedir ve ne gibi hareketler yaşanabilir?
Beklentiler:
Tarım dışı istihdam değişimi, beklenti 195 bin.
İşsizlik oranı, beklenti %4.9.
Ortalama saatlik kazançlar, beklenti %0.2.
Bazı öncü göstergeler:
ADP tarım dışı istihdam değişimi 214, önceki veri 193 bin.
Şuba ayı haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 272 bin, Ocak ayı 283 bin.
ISM imalat istihdam bileşeni 48.5, 45.9.
ISM hizmetler istihdam bileşeni 49.7, 52.1.
ISM imalat istihdam bileşeni 50 altında kalmaya devam ederek Şubat ayında da daralma sinyali erdi. ADP tarım dışı istihdam değişimi 200 bin üzerinde kaldığı sürece bir problem yok. Diğer yandan ABD ekonomisinin demir başı olan hizmetler sektöründe kötüleşme var. Haftalık işsizlik başvurularında ise azalma yaşanması pozitif bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Öncü göstergelere baktığımızda USD için açıkcası pek de parlak bir tablo yok. Zaten geçtiğimiz döneme baktığımızda USD üzerindeki basının giderek arttığına şahit olduk.
Neye dikkat edilmeli?
Genelikle piyasalar rapor ilk açıklandığında tdi değişimi verisine odaklanır ancak tdi değişimi kadar önemli olan hatta Fed’in son dönemde önem verdiği ve daha yakından takip ettiği ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı gibi diğer önemli istihdam göstergeleri açıklanacak. Maaşlardaki artışın giderek hızlanması enflasyonun istenen patikaya giderek yaklaşması algısını yaratacak Fed’de. Bu nedenle tdi değişimi ve işsizlik oranı verisinin yanında maaşlar verisine de özel bir dikkat gösterilmeli.
Açıkcası sadece tdi değişimine bakarak değerlendirme yaparsak yanılgı yaşama ihtimalimiz iyice artabilir. Beklentiden iyi bir tdi değişimine karşın beklenenden daha düşük bir maaş artışı nette zayıf bir rapor olarak algılanabilir piyasa tarafından.
Niye Önemli?
İstihdam, enflasyon ve finansal istikrar ile birlikte Fed’in üç önemli sorumluluk alanından biri ve faiz artışı döngüsüne devam etmesi için enflasyonda toparlanmanın devam etmesini istiyor Fed. Yukarıda da vurgu yaptığımız gibi dikkat edilmesi gereken ve belki de tdi değişimi kadar önemli olan bir gösterge ortalama saatlik kazançlar. İstihdam piyasasındaki sıkılaşma ve gelecek enflasyon için çok önemli bir ölçüt. 
Geçtiğimiz FOMC toplantısında Fed’in temkinli bir tutum sergilediğine şahit olduk. FOMC kararlarında geçtiğimiz yılın sonlarında yavaşlama olduğuna dikkat çekildi ve global gelişmelerin daha yakından takip edileceğine vurgu yapıldı. Toplantıdan bu yana gelen veriler açıkcası pek piyasanın beklentisini karşılamadı. Bugün açıklanacak olan istihdam raporu faiz artışı döngüsü için son derece önemli.
Veriler doları nasıl etkiler?
Son dönemde EURUSD üzerinde baskı olduğuna şahit olduk fakat geçtiğimiz birkaç gün içerisinde EURUSD’de alıcılar devrede. EURUSD’de toparlanmanın başladığını söylemek için son derece erken. İstihdam raporunun beklentileri karşılaması durumunda EURUSD’de geri çekilmeler yaşanabilir. Maaşlarda beklenen artışın yaşanmaması durumunda ise 1.1050 bölgesi üzerine doğru yükseliş yaşanabilir. EURUSD’nin kaderini belirleyecek olan bir diğer önemli gelişme ise tabi ki de haftaya düzenlenecek olan ECB toplantısı olacak.
Geçtiğimiz hafta Boris Johnson’dan gelen açıklamalardan sonra GBPUSD’de son keskin bir düşüş yaşandı ve 1.3820 seviyeleri görüldü. Bu hafta ise bu bölgeden alıcıların devreye girdiğine şahit olduk. Gelen bu düzeltme hareketi sonrasında GBPUSD’de toparlanma devam ediyor. Beklenti altı kalacak olan rapor sonrasında GBPUSD’de toparlanma devam edebilir.
Piyasalarda belirsizliklerin ve volatilitenin arttığı dönemlerde ALTIN güvenli liman olarak alıcı bulmaya devam ediyor. Diğer yandan USD’nin güçlü olmaması nedeniyle sarı metalde önemli direnç seviyeleri bir bir geride bırakıldı. Beklenti altı gelecek olan rapor sonrasında 1305 bölgesi üzerine bir yükselişe şahit olabiliriz.
USDTRY’de ise kısa vadede görünüm gri. Bu sebeple teknik seviyeler hareketin yönünü belirleyecek gibi gözüküyor. Kuvvetli bir istihdam raporunun açıklanması durumunda 2.95 sonrasında 3.00 bölgesine doğru yükseliş devam edebilir. Aksi durumda ise 2.90 bölgesinin çözülmesiyle geri çekilme 2.85 bölgesine doğru devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.