Tarım Dışı İstihdam Piyasayı Nasıl Etkileyecek – 6 Ekim 2017

Bugün haftanın en önemli ekonomik verisi olan Tarım Dışı İstihdam günü. Yılsonu yaklaştıkça acaba bir faiz artışı daha gerçekleşecek mi soruları yükselmeye başladı. Bu sorunun cevabını öğrenebilmek için ilk ipucu ortalama saatlik kazançlardan geçiyor. Güçlü istihdam ve iyi bir büyüme ivmesi yakalayan ABD’de tek sorun zayıf enflasyon olarak görülüyor. Tüketici harcamaların artarak enflasyonu destekleyebilmesi için de ortalama saatlik kazançların yukarıya çekilmesi gerekiyor. Ağustos ayı Ortalama saatlik kazançlar %0.1 olarak açıklanmıştı. Eylül ayı için beklenti %0.3 olarak açıklanması. Beklenti ve beklenti üzeri gelebilecek bir veri dolarda değer kazanımlarını beraberinde getirebilir. Tabi ki bu veri tek başına yeterli olmayacak. Aynı anda gelecek olan işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verisinin de saatlik kazançları desteklemesi gerekiyor. Tarım dışı istihdam verisinde Eylül ayı beklentisi 90K olarak gelmesi. Hatırlayacağınız gibi Çarşamba günü açıklanan ADP 135K gibi rakam olarak açıklanmıştı. Her ne kadar birebir çalışmasalar da bugünkü verinin en büyük göstergesi olarak kabul ediliyor. Beklenti üzerinde açıklanabilecek bir istihdam verisi dolar çaprazlarında volatiliteye sebep olabilir. Dikkat edeceğimiz bir diğer veri işsizlik oranı olacak. %4.4 olan işsizlik oranında beklenti herhangi bir değişiklik olmaması yönünde. İşsizlik haklarından yararlanma başvurularına da göz attığımızda son 4 haftadır birbirine yakın rakamlarda açıklandığını görüyoruz. Başvurulardaki bir artış yaşanmaması işsizlik oranının %4.4 oranında kalma ihtimalini destekliyor.

Gözler her ne kadar ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisine kitlenmiş olsa da bugün FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar da oldukça önemli. Dün Fed Başkanlarından George ve Williams’ın açıklamalarını takip ettik. Birbirlerine paralel açıklamalar yapan başkanlar faiz artışı için enflasyon hedefini beklemenin anlamsız olacağını söylediler. Bugün de Dudley, Kaplan, Bullard gibi FOMC üyelerinin konuşmaları dikkatle takip edilecek. EUR/USD paritesine göz atacak olursak ABD’den gelen pozitif veriler ve FOMC üyelerinin açıklamalarından destek alarak düşüşünü sürdürüyor. 1.17 seviyesinin altına sarkamaya çalışan paritenin düşüşünü sürdürmesi halinde takip edeceğimiz ilk destek seviyesi olarak 1.1677’yi söyleyebiliriz. Seviyenin altında bir fiyatlama gerçekleşmesi halinde yeni destek seviyelerimiz sırasıyla 1.1648 ve 1.1570 olacaktır. Yukarı yönlü ataklarda ise 1.1756, 1.1810, 1.1885 direnç seviyelerini takip edebiliriz.

Dolar endeksindeki yükseliş ons altını aşağıya çekmeye devam ediyor. Tarım dışı istihdam verisiyle beraber altında volatilitenin yükseldiğini görebiliriz. 1268.10 seviyesinde seyreden ons altında düşüşün sürmesi halinde 1263.20 desteğini test ettiğini görebiliriz. Seviyenin aşılması halinde 1258.70, 1246.30 destek seviyeleri aktif olabilir. Yukarı yönlü ataklarında ise 1275.60, 1283.45, 1295.85 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Kuzey Irak referandumundan sonra jeopolitik riskler sebebiyle hızla değer kaybeden türk lirası, dolar endeksindeki yükselişe yenik düşerek 3.59 üzerinde fiyatlanıyor. ABD tarafından gelecek olan tarım dışı istihdam verisi ve FOMC üyelerinin açıklamaları değer kayıplarının sürmesine sebep olabilir. USD/TRY paritesinde yukarı yönlü atakların devam etmesi halinde takip edeceğimiz direnç seviyesi 3.6025 olarak gözüküyor. Bu seviyenin de üzerinde bir fiyatlama gerçekleşirse yeni direnç seviyesi olarak 3.6245 söylenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.58, 3.57 desteklerini takip edebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.