Tarım Dışı İstihdam Değişimi Sonrası Dolar

ABD’den ayın önemli verileri bu öğleden sonra açıklandı. Hem tarım dışı istihdam değişimi hem de işsizlik oranı beklentiden çok daha iyi gelerek USD rallisi yaşattı piyasada.

ABD’den ayın en önemli verileri bu öğleden sonra açıklandı. Hem tarım dışı istihdam değişimi hem de işsizlik oranı beklentiden çok daha iyi gelerek USD rallisi yaşattı piyasada.

ABD iş gücü istatistikleri bürosundan gelen rakamlara göre Şubat ayında tarım dışı istihdam değişimi 236 bin oldu ve 160 binlik beklentinin çok daha üzerinde geldi. Aralık ve Ocak ayı rakamlarına yukarı revize gelmesi ise bir diğer dikkat çeken nokta oldu. Aralık ayı tarım dışı istihdam artışı 146 binden 196 bine, Ocak ayı ise 155 binden 157 bine revize edildi.

Aynı anda açıklanan işsizlik oranı da %7.7 ile beklentiden daha iyi geldi. Veri öncesi piyasada %7.9’luk bir beklenti vardı. Aralık ve Ocak ayı işsizlik oranları ise bir yüzde puan yukarı revize edildi. Şubat ayında işsizlik oranının %7.7’ye düşmesinin yanında iş gücüne katılım oranın da %66.7’e çıkması bir diğer olumlu gelişme oldu ABD istihdam piyasası için.

Çok iyi iş gücü verilerinin ardından Fed varlık alımlarını beklenenden daha erken durdurabilir veya azaltabilir endişeleriyle piyasada USD rallisi yaşandı. Tüm para birimleri dolara karşı büyük değer kaybederken ALTIN 1561 seviyesine kadar düşerek son iki hafta dibini gördü. DövizDestek üyeleri bu düşüşün büyük bölümünü fırsata çevirmeyi bildi ve çok iyi tarım dışı istihdam değişimi performansına bir yenisini ekledi.

DövizDestek olarak güçlü istihdam verilerinin ardından doların sağlam kalmaya devam edeceğini öngörüyoruz ve dolara karşı pozisyon alınmamasını tavsiye ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.