Tarım Dışı Doları Nasıl Etkileyecek? – 02 Kasım 2016

Yılın Son İstihdam Raporu Bugün Açıklanacak!

Piyasaların merakla beklediği o gün sonunda geldi çattı. Bugün haftanın belki de ayın en önemli verisi olarak kabul edilen tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklanacak. Hiç şüphe yoktur ki tdi verisi piyasaların merakla beklediği bir veri olmuştur. Geçtiğimiz aya baktığımızda tarım dışı istihdam değişimi verisinde 161 binlik bir artış yaşanmıştı. Açıkçası veri dizi açıklandıktan sonra paritelerde önemli bir hareketlenme yaşanmamıştı.

Gelecek olan verilerin etkilerini ele almadan önce bu hafta ABD’den gelen önemli verilere bir göz atalım;

  • 3.çeyrek büyüme beklentiden iyi %3.2 geldi. Piyasanın beklentisi %3.0.
  • CB tüketici güveni endeksi beklentiden iyi 107.1 geldi. Piyasanın beklentisi 101.3.
  • ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi beklentiden iyi 216 bin geldi. Piyasanın beklentisi 161 bin.
  • Haftalık işsizlik başvuruları beklentiden kötü 268 bin geldi. Piyasanın beklentisi 252 bin.
  • ISM imalat dışı PMI beklentiden iyi 53.2 geldi. Piyasanın beklentisi 52.1.

Son dönemde Aralık ayı Fed faiz artışı olasılığının iyice artmasından sonra dolar endeksinde sert bir toparlanma yaşandığına tanıklık ettik. Özellikle piyasalarda belirsizliklerin olması nedeniyle yatırımcılar dolar alımını tercih ettiler. Fed’in Aralık ayında yapacağı toplantıdan önce gelecek olan istihdam rakamları önemle ve dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Fed her zaman faiz artışı için daha fazla verinin kanıt oluşturması gerektiğini söylüyordu. Son dönemde de gelen veriler Fed’in açıklamasını doğrular nitelikte. Fakat bugün ABD’den gelecek olan istihdam rakamlarının o beklentiyi karşılaması gerekiyor. Şok yaratacak bir verinin gelmesi dolar alıcılarının kafasını karıştırabilir. Kasım ayında tdi değişiminde 177 binlik artış beklenirken, ortalama saatlik kazançların %0.2 gelmesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise %4.9 gelmesi bekleniyor.

Tarım dışı verisinin yanında özellikle maaşlar verisi dolarını kaderini belirleyebilir. Fed maaşlardaki yükselişin istikrar kazanması durumunda enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselişe geçmesini bekliyor. Bu yüzden ilk anda piyasalar tdi değişimini fiyatlasa da ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranındaki değişim de son derece önemli olacak.

Son dönemde EURUSD üzerinde büyük bir baskı olduğunu gördük. Özellikle önemli destek seviyeleri bir bir alındı. Fakat son günlerde EURUSD’de alıcılar devreye girmeye çalışıyorlar. Bugün ABD istihdam raporunun beklentileri karşılaması durumunda ayıların iştahı iyice kabarabilir. EURUSD’de 1.06 ve 1.0520 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

ABD tahvillerinin alıcılı devam etmesi ve diğer yandan dolar endeksinde yaşanan sert yükselişten sonra değerli metalde 1200 seviyesi artık önemli bir direnç haline geldi. Fed’in faiz artırma olasılığının iyice artmasından sonra değerli metalde boğalar adete kaçacak yer aradılar. Bugün veriler doğrultusunda 1160 ve 1140 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise sırasıyla 1190 ve 1200 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Geçtiğimiz hafta TCMB faizleri arttırdı fakat doların bir türlü ateşi dinmediği için USDTRY’de geri çekilme 3.37 bölgesinde sınırlı oldu. Yurt içindeki belirsizliklerin devam etmesi ve TRY varlıkları üzerindeki baskının iyice artması nedeniyle USDTRY’de 3.5190 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti. Ve bu seviye yeni tarihi zirve olarak kayıtlara geçti. Tarım dışı istihdam raporunun beklentileri karşıladığı senaryoda yukarı iştahı iyice momentum kazabilir. USDTRY’de destek olarak 3.50 ve 3.48 seviyelerini dikkate alabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.