VE TARİHİ GÜN GELDİ! BUGÜN FED NE YAPACAK?

Herkese iyi günler. Son dönemlerde piyasalarda belirsizliğin hakim olması nedeniyle paritelerde çok fazla ani yön değişimi yaşanıyor. Özellikle gelen anketler sonucunda Brexit riskinin gündeme gelmesi nedeniyle yatırımcılar güvenli limanlara sığınıyor. Piyasaların gözü ve kulağı bugün Fed faiz kararlarında ve Fed başkanı Yellen’ın açıklamalarında olacak. Son derece önemli bir gün içerisindeyiz. Her zaman olduğu gibi bu önemli Fed akşamında da Forex Koçu üyelerine tam destek vermeye devam edecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

Türkiye’den saat 10.00’da çeyreklik işsizlik ortalaması açıklanacak. Önceki rakam %10.9. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması TRY satıcılarını devreye sokabilir.

İngiltere’den saat 11.30’da istihdam ile ilgili son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle piyasanın odak noktasında maaşlar verisi olacak. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBPUSD’de satışları beraberinde getirebilir.

15.30’da ise Kanada ve ABD’den önemli veriler var. Kanada’dan imalat satışlarını (önceki veri %-0.9), ABD’den ise ÜFE verileri ile birlikte kapasite kullanım oranı verisini takip edeceğiz. Bu dakikalarda USDCAD paritesine dikkat etmenizi öneriyoruz.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol fiyatları için son derece önemli bir veri. Petrol işlemi olan yatırımcıların bu dakikalarda ekran başına bekliyoruz.

Ve herkesin merakla beklediği o an Fed faiz kararı ve projeksiyonlar 21.00’da açıklanacak… Sonrasında 21.30’da ise gözler Fed başkanı Yellen’da olacak. Kötü gelen istihdam raporunun hayal kırıklığı yaratması piyasanın Haziran ayı faiz artışı beklentisini ötelemesine neden oldu. Yellen’dan gelecek olan açıklamalar çok önemli. Piyasalar ileriye dönük faiz artışı ile ilgili ip ucu arayacak açıklamalarından.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.