Stevens Güvercinleri Aç Bıraktı

AUD/USD Paritesi Yorumu – 22.03.2016

Avustralya Merkez Bankası RBA başkanı Glenn Stevens’dan Avustralya’nın sermaye piyasaları düzenleyici kurum ASIC tarafından Sidney’de düzenlediği forumda konuştu. Avustralya dolarında son haftalarda özellikle dolara karşı yaşanan yükseliş nedeniyle Stevens’ın yapacağı bu konuşmanın ayrı bir önemi vardı.

Stevens konuşmasının başında eğer ciddi bir ekonomik kriz yaşanırsa daha fazla parasal gevşeme için alanımız var dedi ve belki de konuşması boyunca ettiği en güvercin laf da buydu. Son zamanlarda yayınlanan veriler 2016 başında ekonominin toparlandığını gösteriyor diyen finansal sistemin de daha dayanıklı olduğunu dile getirdi.

Şimdilik Avustralya ekonomisi için önemli bir sorun göremediğini belirten Stevens anketlere dayalı özel sektör verilerinin (PMI, tüketici güven endeksi) iyimser olmakla birlikte istihdam verilerinin daha belirsiz olduğunu ifade etti. Stevens ayrıca konut kredileri için getirilen daha sıkı şartların konut fiyatlarının hızını kesmeye yardımcı olduğuna dikkat çekti. Kurlarla ilgili en ön plana çıkan yorumu ise ‘Avustralya doları olması gereken seviyenin üzerinde’ şeklindeydi.

Stevens’ın kurlarla ilgili çok ciddi bir şikayetinin olmadığının anlaşılmasıyla AUDUSD alıcıları da devreye girdi ve 0.7620 üzerine kadar taşıdı pariteyi. Fakat sabah saatlerinde Avrupa’nın göbeği Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaşanan terör olaylarının etkisiyle piyasada oluşan riskten kaçış ve güvenli limanlara sığınma telaşıyla AUDUSD aldıklarından fazlasını geri vermiş ve son bir hafta dibine kadar gerilemiş durumda.

Sadece AUDUSD değil, EURUSD, GBPUSD, NZDUSD gibi paritelerde de hızlı bir geri çekilme görüyoruz. Doların yanında ALTIN, yen ve frank gibi güvenli liman olarak bilinen enstrümanlar değer kazanıyor. Olaylar öncesi 1250 altında olan sarı metal 1260 üzerine kadar tırmanmışken USDTRY de 2.88 üzerine sıçradı kısa sürede.

Avrupa borsaları da güne negatif başladı Brüksel’de yaşanan terör saldırılarının etkisiyle. Şu anda %1.5 – %1.0 arasında kayıp görüyoruz Avrupa’nın önde gelen endekslerinde. BIST’te ise kayıp %2 üzerinde şu anda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.