S&P’de Tüm Dikkatler Teşvik Görüşmelerinde…

S&P500 endeksinin 3410 seviyesini test etmesinin ardından bu seviyelerde kalıcılık sağlayamadığını ve alımların gelmesi sonucu yeniden 3443 seviyesinin üzerine yükseliş kaydettiğini gördük. Bu hamlede en önemli pay şüphesiz ABD’de devam eden teşvik görüşmelerine ilişkin pozitif beklentileri besleyen yorumlardı. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ve her iki tarafında anlaşmaya varmak istediğine inandığını söylemesi hisse endekslerini destekledi. Fakat teknik olarak hala alçalan kanal formasyonu içerisinde hareketlerin devam ettiğinin altını çizelim.

Teknik olarak;

Kanal formasyonu üst bandı olarak 3465 direncini takip ediyoruz. Bu seviyenin üzerine yükselişin oluşması 3549 seviyesinden başlayan alçalan trendin kırılması anlamına geleceği için yukarı yönde hareketlerin devamı olasılığını güçlendirecektir. Dolayısıyla 3465 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılığın oluşması durumunda küresel endeksleri de destekleyecek bir pozitif hava gerçekleşebilir. Bu sayede ilk etapta 3506 seviyesine doğru yükselişler hız kazanabilir.

Buna karşılık yükselen kanalın yukarı yönde geçilemediği bir senaryoda düşüş hareketinin devam ettiğini teknik olarak söyleyebiliriz. Bu durumda 3465  – 3443 bandında sıkışmayı izleyeceğiz. Özellikle 3443 desteğinin kırılmasını sağlayacak bir fiyatlamada 3410 – 3398 bandında doğru geri çekilme oluşabilir. Alçalan kanal alt bandının ise 3380 seviyelerin olduğunun altını çizelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.