Döviz ve Borsada Son Beklentiler

Geçtiğimiz haftayı 1.8750 seviyesinden kapayan USDTL ilk işlemlerde 1.90 gördükten sonra …

Hafta sonu yaşananları hepimiz biliyoruz. Belki televizyonlarımızdan biz pek bir şey görmedik ama Türkiye dışında olaylar büyük yankı buldu ve yabancı televizyonlar geniş yer ayırdılar.

Dolayısıyla “zaten baskı altında olan ve geçtiğimiz hafta yoğun satış gören TL ve TL cinsi varlıklar (tahviller ile Borsa İstanbul) yeni bir satış dalgası görürler mi?” sorusu ile başladık haftaya.

Geçtiğimiz haftayı 1.8750 seviyesinden kapayan USDTL ilk işlemlerde 1.90 gördükten sonra enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasının da etkisiyle 1.89 seviyesinde stabilleşti. Borsa İstanbul ise açılışta %7 düşüş yaşadı.

Birkaç maddede görüşlerimizi paylaşalım:

*İlk etapta tedirgin olan bazı yabancı yatırımcılar satış gerçekleştireceklerdir.

*Cumartesi Çin imalat pmi verisinin beklentinin üstünde gelmesi genel olarak gelişmekte olan ülkelerin para birimleri için olumlu.

*Merkez Bankası’nın bu hafta ciddi bir parasal sıklaştırma hamlesi yapmasını bekliyoruz.

*Direkt kur müdahalesi şu anda gereksiz duruyor, TCMB öncesinde diğer seçenekleri kullanacaktır.

*Türkiye çok bilinmeyen bir ülke değil, birkaç günlük yaşananları genel resimde düşününce şu anda ciddi bir hükümet krizi olmadığını ufukta bir istikrarsızlık olmadığını yabancı yatırımcılar biliyor.

Tüm bu maddeleri değerlendirdiğimizde bizim görüşümüz, USDTRY’nin ilk başlarda yeni bir alım görse de yukarılarının sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Borsa İstanbul’da da panik dalgasının yatışması genel beklentimiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.