SNB Endişeli.. EURCHF da Ne Yapacağız?

EURCHF ve USDCHF Raporları. Ne Şekilde Pozisyon Almak Lazım? Yönümüz Ne.

Haftabaşından beri en çok üzerinde durulan ve bizim de bir çok kez gelişmeleri raporladığımız konu Kıbrıs oldu.

Kıbrıs aynı zamanda İsviçre Merkez Bankası SNB yi de en çok korkutan gelişme oldu bu hafta.

Cuma günü piyasa kapanışına doğru 1.2270 seviyesine kadar gerileyen EURCHF da, Pazar gecesi açılışı EURCHF yi 1.2170 li seviyelerden başlattı; yaklaşık 100 pipslik bir fark.

Bunun arkasında hem CHF nin herşeye rağmen güvenli liman olarak görülmesi, hem de EUR nun piyasada yarattığı huzursuzluğu göstermek mümkün.

Peki bundan sonra ne yapmak lazım?

İsviçre Frank’ının 1.20 tabanına her yaklaşımı, aslında forex piyasasının hali hazırdaki en kolay trade ini sunuyor. Burada zor olan nokta risk ayarlamasını iyi yapabiliyor olmaktan geçiyor. Marjin sıkıntısı yaşanmadığı sürece problem yok.

Güney Kıbrıs kadar küçük bir ülkede mevduat vergisinin gelmesi EURCHF de 100 pipslik değişimi yaratan ana sebep değil. Bu değişimi yaratan bu tarz bir çözüm yolunun daha sonra İspanya ve İtalya gibi diğer ülkelere de sıçrama ihtimalinin korkutuyor olması.

Ama piyasaya baktığımızda bu paniğin sıçramadığını, aksine haberin yavaş yavaş sindirildiğini görüyoruz. Şok etkisi bu hafta atlatıldıktan sonra da CHF li paritelerde gidecek olan yön çok net gibi duruyor.

CHF li pariteler demişken, bir yandan şu riski de göz önüne almakta fayda var ki, yarın ABD Merkez Bankası’ndan faiz kararı var. USD açısından ne olacağını kestirmek çok zor yani.

Bu yüzden USDCHF ile karşılaştırıldığında EURCHF’da daha net bir yönümüz mevcut.

Bu işin kısa vadesi.

Her şeyin yanında İsviçre Merkez Bankası’nın EURCHF de 1.20 tabanını koruduğunu ve korumaya da niyetli olduğunu düşünürsek, uzun vade de EURCHF alımı riski en az olan yatırımların başında geliyor.

Özetle, Döviz Destek olarak EURCHF de hem kısa vade hem de orta vadede alımda kalmayı yeğliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.