Şimdi Söz Sırası Yellen’da!

Fed başkanı Yellen bu akşam Philadelphia’da bir konuşma yapacak. Konuşmada Yellen’in ekonomik görünüm ve para politikasına değinmesi bekleniyor. Cuma günü açıklanan istihdam raporu sonrası Fed’in en yetkili ağzından zayıf istihdam verileri ile ilgili bir değerlendirme gelme ihtimali yüksek.

FOMC’de bu sene oy verme hakkı olan Cleveland Fed başkanı Loretta Mester, cumartesi yaptığı konuşmada tek bir aya ait veriye çok fazla anlam yüklenmemesi gerektiğine vurgu yapmıştı.

Peki her seferinde piyasaları güvercin duruşuyla avlayan Yellen da Mester ile aynı görüşte mi? Bugün bu sorunun cevabını alacağız. Ayrıca zayıf istihdam verilerinin Yellen’in 29 Mayıs’ta açıkladığı görüşlerini ne kadar etkilediğini/değiştirdiğini öğreneceğiz ve belki asıl önemli olan da bu.

29 Mayıs’ta Harvard Üniversitesi’nde konuşan Yellen ‘faiz artışı önümüzdeki aylarda makul görünüyor’ ifadesini kullanarak yakın zamanda faiz artışına sıcak bakıyor izlenimi yaratmıştı. Bugün de benzer bir ifade (önümüzdeki aylarda) kullanması Mayıs ayındaki zayıf istihdam performansını tek seferlik gördüğünü ve Haziran ayının hala masada tuttuğunu anlamına gelecek.

Bu yönde bir açıklama Haziran faiz artışı ihtimalinin yükselterek dolara tekrar güç katacaktır. Bu senaryoda doların cuma günü verdiklerinin önemli bir bölümünü geri alması beklenebilir.

Diğer yandan Yellen’in zayıf istihdam raporuna odaklanması, yine enflasyonun düşük olduğundan yakınması ve global belirsizlikleri (Brexit riski) vurgu yapması Haziran ilgili son umutları da bitirecek ve Temmuz’u bekleyenlerin de keyfini kaçıracak. Bu senaryoda ise dolar satıcıları yine hakimiyeti ele alacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.