Sanayi Üretimi Endeksi Umut Veriyor

USDTRY Analizi

Bugün TÜİK’den ekonomik büyümeyi yakından ilgilendiren sanayi üretim endeksi verisi açıklandı. Türkiye’nin son dönemlerde ki büyümesinin itici gücü olarak kabul edilen sanayi üretim sektöründe olan bitenler 2012 büyüme beklentilerini de şekillendiriyor.
n
nTÜİK’den açıklanan resmi verilere göre sanayi üretim endeksi Şubat ayında yıllık bazda %4.4 artarak %2.7’lik beklentinin oldukça üzerinde geldi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi endeksi de yine yıllık bazda bir artışa işaret ediyor. Aynı endeksin 2012 Ocak ayında da yıllık bazda artış kaydettiğini hatırlatalım.
n
Kaynak: TÜİK, Haber Bülteni, Sayı:71, 9 Nisan 2012, 10:00
n


nYani 2012 ilk iki ayı 2011 ilk iki ayına göre sanayi üretiminde bir artış gözleniyor. Bu da Türkiye’nin geçtiğimiz yıl ki %8.5’lik büyümeden sonra global seviyedeki krize bağlı olarak bu sene yumuşak bir iniş mi yok sa sert bir iniş mi yapacağı konusunda önemli ipuçları veriyor.

n
nDaha önce ekonomi bakanı Çağlayan, 2012 için %5’lik bir büyüme hedefi belirlemişti fakat piyasa uzmanları büyümenin %4 – %4.5 arasında olacağını tahmin ediyor. 
n
nSanayi üretimi verisinin beklentiden daha iyi gelmesiyle büyüme beklentilerinde de uzmanlar daha iyimser olmaya başlayacaklar. Türkiye’nin yakaladığı hızlı büyümeden sonra sert bir düşüş yaşamayacağı konusunda da piyasalara güven verecek bugün gelen sanayi üretimi endeksi.
n
nBu veri aynı zamanda, TCMB’ye de sıkı politika uygulamaları konusunda hareket alanı sağlayacaktır. Sanayi verisinin beklentiden iyi gelmesi, işlerin yolunda gittiği ve TCMB’nin gevşek bir politikayla piyasaya müdahale etmesine gerek kalmayacağına işaret ediyor. 
n
nYani TCMB, TRY’nin değerini savunma ve enflasyonla mücadele etme doğrultusunda sıkı politikasına devam etmek için bir engelle karşılaşmayacak. Bu da TRY’nin orta vadede büyük değer kaybetmeyeceği sinyalini veriyor.
n
nDaha önceleri belirttiğimiz 1.83-1.85 seviyeleri tekrar görülebilir. Fakat TCMB gerek sözlü gerek resmi bazı müdahalelerle TRY’nin daha fazla değer kaybetmesine izin vermeyecek gibi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.