Sahne Sırası Fed’te – 20 Eylül 2017

Günün Ardından

Haftanın üçüncü işlem gününün sonlarına yaklaşırken artık gözler tamamen Amerika’ya çevrilmiş durumda. Akşam TSİ 21.00’da sonlanacak olan FED Toplantısı şuan piyasaların gündeminde. Peki günlerdir beklenilen bu toplantıda piyasalar nelere dikkat edecek? İlk olarak piyasalar bu akşam faiz oranlarında bir değişiklik olup olmayacağı konusuna dikkat edecek. Genel beklentiler ise FED’in faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Bu sebeple faizlerin 1 – 1.25 oranında kalacağı ve bunun değişmeyeceği yönünde bir görüş hakim diyebiliriz. Her ne kadar bu akşam ki toplantı da faizlerde bir değişiklik beklenmese de son günlerde Amerika kanadında TÜFE’nin yaptığı sıçrayış FED’in ‘Şahin’ kesimini sevindirdi. Bununla birlikte son günlerdeki istikrarlı istihdam ve işsizliğin azalması bu yıl için faiz artırımında Aralık ayı için ‘Acaba?’ sorularını kafalarda oluşturdu. Bu sebeple akşam karar sonrası yapılacak basın toplantısında Aralık ayına gönderme yapılırsa, 2017 yılı içerisinde bir faiz artışı beklentisi tazeliğini koruyacaktır. Bununla birlikte merak edilen diğer bir konu ise bilanço küçültmesi. Son toplantı da Ekim ayında bilanço küçültmesine gidilebileceği beklentileri oluşmuştu. Piyasalar bugün ki toplantıda bu konu hakkında net bir tarih çıkacak mı bunu takip edecek. Gün içerisinde döndüğümüzde ise Amerika’dan 2. El konut satışlarını takip ettik. Veri Ağustos ayında %1.7 oranında bir düşüş ile 5.35M adet oldu ve beklentilerin oldukça altında geldi. USD/TRY paritesi 3.48 seviyelerinde açılsa da gün içerisinde aşağı yönlü hareketler sergileyerek 3.46 seviyelerini gördü. An itibari ile 3.47 seviyelerinde fiyatlanan paritede 3.4914 – 3.5018 – 3.5169 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3.4659 ve 3.4404 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Sterlin kanadına döndüğümüzde ise gün içerisinde Perakende Satışlar beklentilerin oldukça üzerinde %1,0 geldi. Piyasalarda beklentiler ise %0.2 idi. Veri ardından sterlin kanadında yukarı yönlü sert bir hamle gelse de, uzun süre bu kazançlarını koruyamadı. Veri öncesi 1.3511 seviyelerinde olan GBP/USD paritesi, veri ile birlikte yukarı yönlü sıçrayış yaptı ve 1.36 seviyesini gördü. Ardından satış baskısı ile beraber eski seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşadı. İngiltere’de enflasyonun ‘ılımlı’ toparlanma çabası şimdilik olumlu bir görüntü çizmeye çalışsa da, Brexit belirsizliği halen bir sorun olarak kalmaya devam ediyor. An itibariyle 1.35 seviyelerinde fiyatlanan GBP/USD paritesinde 1.35946 ve 1.36779 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.35113 – 1.34712 – 1.34280 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde ekonomik veri bakımından sessiz bir gün geçirsek te Yarın ve Cuma günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı konuşmalar piyasalarda volatiliteyi arttırabilir. Son açıklamalarda tahvil alım programının geleceği hakkında görüşmeleri ekim ayına erteleyen AMB Başkanı, bu konu hakkında bir görüş beyan edecek mi piyasalar yakından takip edecek. Avrupa kanadında son günlerde ki enflasyon oranlarında oluşan ılımlı hareketlilik şuan için pozitif görüntü çizse de, Euro’nun değerli duruşu bu hareketliliğe darbe vuracak mı bu merak edilen bir konu. 2018’in sonlarına kadar bir faiz artışı beklemeyen piyasalarda, şuan için ilk gündem tahvil alım programının geleceği gibi duruyor. EUR/USD paritesine baktığımızda ise an itibariyle 1.19 seviyelerinde fiyatlamalar yaşanıyor. 1.20174 – 1.20405 – 1.20977 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.19602 – 1.19261 – 1.18689 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.