Sahne Sırası FED’te – 19 Aralık 2018

Günün Ardından

Haftanın üçüncü işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken artık piyasalar gözlerini tamamen akşam saatlerinde Amerika Merkez Bankası (FED)’nın açıklayacağı faiz kararına çevirdi. Dün Amerika’nın Washington kentinde başlayan Para Politikası Toplantısı bugün itibari ile son bulacak ve FED faiz kararını TSİ 22.00’da açıklayacak. Son günlerde Amerika Başkanı Donald Trump’ın FED’in para politikasına yönelik yaptığı eleştiriler artarken bu eleştirilerin dozu her geçen gün bir miktar daha artıyor. Amerika’nın önceki başkanlarının aksine Donald Trump’ın FED’in politikalarını eleştirmesi ve faiz artışlarının durması gerektiğini belirtmesi ile birlikte FED’in bu toplantısındaki kararı daha merakla beklenmeye başlandı. Piyasalardaki genel beklentiler bu toplantı sonrasında FED’in 25 baz puanlık faiz artış yoluna gidebileceği yönünde sıcaklığını koruyor. Her ne kadar piyasalar faiz artış kararı beklesede, son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve açıklamalar ile birlikte FED’in 2019 yılı için faiz artış hızını yavaşlatabileceği ihtimalleri artmıştı. Bu sebeple karar sonrası TSİ 22.30’da FED Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği basın toplantısı merakla takip edilecek. Bu basın toplantısında FOMC yetkililerinin gelecek yıl için neler düşündükleri ve neler planladıklarının ipuçları aranacak. Bu sebeple hem faiz kararında, hemde basın toplantısında piyasalardaki volatilite oldukça artabilir. Toplantı kararı öncesi doların küresel bazda gün içerisindeki performansına baktığımızda ise zayıf bir seyrin izlendiği görülüyor. Bu zayıf seyre ise FED’in 2019 yılı için ‘güvercin’ açıklamalar yapabileceği beklentileri sebep oluyor diyebiliriz. Doların küresel bazda bu zayıf seyri ile gün içerisinde kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USD/TRY paritesi 5.31 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Yurtiçinde gün içerisinde ekonomik veri bakımından cılız bir seyir izlendi. Bununla birlikte yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği son para politikası kurulu toplantısının tutanakları yayınlanacak. Bilindiği gibi TCMB son toplantısında piyasalardaki beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Yarın açıklanması beklenen tutanaklarda piyasalar para politikası kurulu yetkililerinin önümüzdeki günler için neler planladıkları konusunda ipuçları arayacaklar. Aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleştiren USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.2953 – 5.3168 – 5.3536 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.2370 – 5.2066 – 5.1361 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Günün dikkat çeken ekonomik verilerinden biride İngiltere’den geldi. İngiltere’de Ulusal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı verilere göre Kasım ayında enflasyon %2.3 seviyesinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak gelen bu veri 20 ayın en düşüğü olarak kayıtlara geçti. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda %1.8 seviyesine geriledi. Veri öncesi seviye %1.9 idi. Gelen bu veriler İngiltere Merkez Bankası’nın tahminlerinin altında seviyeler olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte son günlerde belirsizliği artan Brexit konusu ise Sterlin kanadında merakla takip edilen konuların başında gelmeye devam ediyor. Piyasalar şimdi yarın İngiltere Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararını bekliyor. TSİ 15.00’da açıklanacak karar ile birlikte Sterlin varlıklarında volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında GBP/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.26951 – 1.27479 – 1.28433 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.25997 – 1.25571 – 1.24617 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise gün içerisinde yukarı yönlü sert hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor. Piyasaların ‘Güvercin Fed’ beklentisi ile birlikte zayıf bir performans gösteren doların hareketlenmelerinden pozitif etkilenen XAUUSD gün içerisinde yukarı yönlü sert hareketlenmeler ile birlikte 1257 seviyelerini gördü. Yaklaşık olarak son 5 ayın en iyi seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan XAUUSD’de piyasalar küresel risk unsurlarını takip etmeye devam ediyorlar. Son olarak İtalya bütçe krizi ile birlikte İngiltere’nin Brexit belirsizlikleri zaman zaman güvenli liman talebini artırırken, bu talep altın fiyatlarına pozitif yansıyor. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1265.74 – 1283.17 – 1306.72 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1253.62 – 1251.56 – 1248.33 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.