Risk İştahı Kaçtı – Sabah Seansı Özeti

Parite ve Emtialar gün dibini denerken, bizler de sabah seansına dair özet geçelim istedik.
İşte günün şimdiye kadarki önemli başlıkları şöyle;

– Yunan Syriza partisi diğer partiler ile birlikte bir görüşme ayarlamak istediğini, yalnız görüşmede Golden Dawn ın olmamasını istediğini belirtti. Koaslisyon kurma sürecinde gözler Syriza’dan gelecek haberlerde olmaya devam ediyor.

– Alman Maliye Bakanı Yunanistan’ın gerçekten çok kötü durumda olduğunu bildirdi.. Hepimizin bildiği bir şey fakat bunu Almanya’nın Maliye Bakanı’nın söylüyor olması önemli.

– İspanya CDS leri, 540 ile rekor bir seviyeyi görüş oldu. EUR daki baskıyı ciddi şekilde arttırıyor bu haber.

– İspanya CDS leri haberi ile birlikte, Almanya İspanya arasındaki tahvil faizleri makası da gittikçe artıyor..

– Avro Bölgesinden gelen Mart ayı sanayi üretimi verisi artış beklentilerini karşılayamadı ve -0.3% ile daralma açıkladı.

– ECB üyesi Noyer, konuşmasında Yunanistan Fransa Bankaları için büyük bir problem değildir açıklamasında bulundu. Tabiki piyasa fiyatları bu açıklamayı pek ciddiye almadı.

– EUR nun büyük çöküş öncesi son fazlarında olduğuna dair fısıltılar, ve hatta makaleler dönüyor.

Kısacası tüm bu gelişmeler ile birlikte risk iştahı dip yapmış durumda ve satışlar boy gösteriyor. Beraberinde USDTRY de de istisnai gün ilan edilmemesi ile yükseliş sert oldu.

ALTIN uzun zamandır görmediği seviyeleri görürken 1558 hedefimize yalnızca bir kaç dolarlık uzaklıkta.

Bunun dışında Avrupa borsaları da ekside.. Forex piyasasında satışlar çok çok güçlü olmadı belki fakat diğer piyasalarda satışlar yoğun. Bu sebeple paritelerin arkadan diğer piyasaları takip etme ve bir miktar daha olumsuz hava estirme olasılığı yüksek gibi gözüküyor.

Bu dakikadan sonra bir miktar tepki alışları gelebilir olsa bile, alışta kalmak yerine rahatlamalarda satış denemek çok daha akılcı olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.