Risk İştahı Dipte

Dün gece piyasalarda Moody’s ve Fitch’den gelen not indirimleriyle satış rüzgarları esti. Yatırımcılar yine kendini güvenli limanlara attı.

Önce Moody’s, İspanya’nın dört eyaletinin kredi notlarını indirerek görünümü de negatife aldı. Dört eyalet arasında kemer sıkma önlemlerini uygulamamak için direnen Andalicia ve Catalunya’nın olduğunu belirtmek de yarar var.

Eyaletlerden sonra Moody’s gözünü İspanyol bankalarına çevirdi ve aralarından İspanya’nın en büyük bankalarından Santander’in de bulunduğu 16 bankanın kredi notu düşürdü.

Diğer bir not indirimi ise Fitch’den Yunanistan’a geldi. Yunanistan’ın kredi notu B- seviyesinden CCC’ye indirildi. Bu indirim seçimlerde kemer sıkma paketine destek verecek bir hükümetin çıkmaması durumunda  Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu indirimleriyle yatırımcılar yine riskli para birimlerinden kaçarak güvenli limanlara yanaştılar. USD, JPY tüm para birimlerine karşı değer kazandı. Ne Yunanistan’dan gelen anket sonuçları ne de Japonya maliye bakanının açıklamaları güvenli limanlara kaçışın önüne geçemedi.

Paritelerin yanında ABD ve Asya borsaları da geceyi kırmızı geçirdi ve rekor düşük seviyeler görüldü.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.