RBA’nın İşi Daha Zorlaştı

Avustralya’dan gece gelen özel sektör sermaye harcamaları verileri ülke ekonomisinde madencilik sektörü dışındaki alanlarda da…

Avustralya’dan gece gelen özel sektör sermaye harcamaları verileri ülke ekonomisinde madencilik sektörü dışındaki alanlarda da zayıflığın devam ettiğini gösteriyor.

Piyasa 2014/2015 finansal yılı için şirketlerin 139 milyar dolarlık bir sermaye yatırımı yapacaklarını öngörürken gelen rakamlar 124.9 milyarlık bir harcama planlandığına işaret ediyor.

Veriler büyüme performansı için negatif bir işaret ve Avustralya ekonomisinin kaynak bazlı bir ekonomiden imalat/hizmet bazlı bir ekonomiye dönüşümü sürecinin sıkıntılı devam ettiğini gösteriyor. Ayrıca istihdam piyasası açısından pek sevindirici olmadı.

RBA’nın son toplantıda daha fazla gevşeme söylemini terk ettiğini biliyoruz fakat gece gelen zayıf özel sektör sermaye harcamaları verisi sonrası banka bir tur daha gevşeme hamlesi değerlendirebilir.

Kötü veriler keskin AUDUSD satışı getirdi ve parite son 2 haftanın en düşük seviyelerine kadar geriledi. Hem bu olumsuz veriler hem piyasadaki Ukrayna kaynaklı gerginlik AUDUSD üzerindeki baskının gün içinde de devam etmesine neden olabilir. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.