RBA Kararları Sonrası AUDUSD Ne Olur?

Avustralya merkez bankası RBA politika faizini %2.50 seviyesinde sabit tuttu. Ayrıca kararlarla birlikte gelen metinde de…

Avustralya merkez bankası RBA politika faizini %2.50 seviyesinde sabit tuttu. Ayrıca kararlarla birlikte gelen metinde de önceki aya göre önemli bir değişiklik olmadığını görüyoruz.

RBA, geçtiğimiz ay olduğu gibi AUD’nin tarihi standartlara göre yüksek olduğunu ve faizlerin bir süre sabit kalmasını beklediğini açıkladı. İstihdam piyasasında iyileşme olduğuna dikkat çeken merkez bankası fakat işsizlik oranının istikrarlı bir şekilde düşmesine daha vakit var diye ekledi.

Ayrıca enflasyonun önümüzdeki 2 yıl boyunca %2 – %3’lük hedefle tutarlı kalmasını beklediğini ifade eden RBA, gevşek para politikasının talebe ve büyümeye destek sağlamaya devam etmesini beklediğini açıkladı.

RBA’dan gelen karar ve açıklamalar piyasa için sürpriz olmadı. AUDUSD kararlar sonrası 0.93 üzerine hızlı bir atak yaptı fakat 0.9315 direncinden satıcıların devreye girmesiyle tekrar kararlar öncesi seviyelerine geri döndü.

AUDUSD için 0.9315 direnci yükselişlerin önünde set olmaya devam ediyor. Bu bölgenin aşılması yeni bir yukarı yönlü hareket başlatabilir ve 0.9450’lere doğru bir atak getirebilir. Aşağıda ise 0.9250 bölgesi önemli bir destek olarak dikkat çekiyor ve bu bölgenin kırılması 0.9170’lerin önünü açabilir AUDUSD için.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.