RBA Kararları Sonrası AUDUSD

Avustralya merkez bankası RBA Haziran ayı para politikası kararlarını bu sabah yayınladı. Banka beklendiği gibi politika faizini %2.5 seviyesinde…

Avustralya merkez bankası RBA Haziran ayı para politikası kararlarını bu sabah yayınladı. Banka beklendiği gibi politika faizini %2.5 seviyesinde sabit tutarken, geçtiğimiz aya göre para politikası karar metninde de önemli bir değişiklik yapılmadı.

RBA faizlerin belli bir süre sabit kalacağı söylemini tekrarlarken, emtia fiyatlarındaki düşüşü AUD’nin tarihi yüksek seviyelerde olmasına yol açan sebeplerden biri olarak gösterdi.

Tüketici talebinde ılımlı bir büyüme, konut inşaatlarında ise güçlü bir genişleme bekleyen Avustralya merkez bankası enflasyonun %3 – %2’lik hedefle istikrarlı gitmesini beklediğini, işsizlik oranında istikrarlı bir düşüşün başlaması için de daha fazla zaman gerektiğini açıkladı.

RBA kararlarının yanında Avustralya’dan perakende satışlar ve cari denge gibi kritik veriler yayınlandı. Perakende satışlar %0.2 beklentiden çok farklı gelmezken, cari açık birinci çeyrekte 5.9 milyar ile beklentiden daha iyi geldi.

Merkez bankasından yeni bir faiz indirimi mesajı gelmemesi ve iyi gelen verilerin etkisiyle AUDUSD, Avrupa seansına güçlü bir başlangıç yaptı. Paritenin 0.9450 – 0.92 bandındaki hareketine devam ettiğini söyleyebiliriz. Bugün 0.9315 direncine doğru bir hamle sürpriz olmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.