RBA Haftaya Faiz İndirebilir

Bu ay başında RBA Mart ayı için faiz kararını açıklamıştı ve faizleri %4.25’de sabit tutmuştu. Çarşamba gecesi gelen bu yılın ilk finansal istikrar raporunda ise genel ekonomik durum ve bankalarının görünümünün iyi olduğu fakat RBA gerektiği zaman gerekli adımları atacağını belirtmişti.

Dün ise Avustralya hazine bakanı Swan bazı açıklamalar yapmış ve AUD’nın aşırı değerli olduğundan ve özel sektör gelirlerinin bundan olumsuz etkilendiğinden bahsetmişti. 

RBA önümüzde ki Salı günü Nisan faiz kararını açıklıyor. Bir kaç gün öncesine kadar yine faizlerin sabit tutulacağına yönelik beklentiler ağır basıyordu fakat şimdi faizlerin %4 seviyesine çekilebileceğini bekleyenlerin sayısı daha arttı.

Artık RBA’nın faiz indirimine gitmesi ihtimali %50 olarak görülüyor. Bu beklentinin AUDUSD paritesinde fiyatlanmaya başlanmasıyla paritede bugünlerde satışların yoğunlaşması kuvvetle muhtemel. Kararın açıklaması ve sonrasında da satışlar devam eder, tabi eğer indirime gidilirse.

AUDUSD için 1.3055-50 seviyesi önemli bir teknik destek olarak gözümüze çarpıyor. Son günlerde parite iki kere bu seviyeyi deneyip geri dönmüştü fakat faiz indirimi beklentilerinin devreye girmesiyle bu desteğin kırılması ve hemen altında beklemede olan satış emirlerinin devreye girmesiyle de AUDUSD daha da düşecek diye tahmin ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.