RBA’dan AUD İçin Özel Vurgu

Avustralya Merkez Bankası RBA Nisan ayı para politikası kararları dün gece açıklandı. Beklendiği gibi politika faizi %2.00 seviyesinde sabit bırakıldı RBA tarafından. Karar metninde bazı önemli değişiklikler var önceki karar metnine göre. Biri emtia fiyatları ile ilgili diğeri de kurlar ile ilgili.

Geçtiğimiz ay ki karar metninde emtia fiyatlarında son aylarda yaşanan toparlanmadan bahsetmeyen RBA, emtia fiyatları son bir kaç yılda yaşanan düşüşün ardından son zamanlarda genel olarak bir miktar yükseldi diyor bu sefer. Bu ifadelerin hemen ardından Avustralya’nın ticaret hadlerinin hala çok düşük olduğunu da ekliyor.

Kurlar tarafında ise son zamanlarda yaşanan toparlanmayla ilgili hafif bir sitem var. Önceki karar metninde ‘kurlar değişen ekonomik görünüme ayak uyduruyor’ derken bu sefer kurlarda son zamanlarda bir yükseliş yaşandığına dikkat çekip, bu yükselişin Avustralya ekonomisinin şu anda içinde bulunduğu dönüşüm sürecini karmaşıklaştıracağından bahsediyor.

İleriye dönük yönlendirmenin yer aldığı son paragrafta bundan sonra gelecek olan verilerle enflasyon görünümüne ve istihdam piyasasında geçtiğimiz sene yaşanan iyileşmenin bu sene de devam edip etmediğine karar vermeye çalışacağız deyip eğer gelecekte talebi canlandırmak için daha fazla parasal gevşeme gerekirse düşük enflasyon buna alan sağlıyor diyor. Yani ‘faiz indirmemiz gerekebilir’ değil ‘eğer gerekirse indiririz’ iması var.

Kurlardaki yükselişten şimdilik çok büyük bir endişe duymuyor RBA. Eğer böyle olsaydı son paragraftaki yönlendirmede daha farklı ifadeler yer görüyor olacaktık. Fakat kurlarla ilgili yorumun sadece bir cümleden bir paragrafa dönüşmesi önemli bir mesaj ve eğer yükseliş devam ederse söylemler daha sertleşebilir.

Bu nedenle belki de AUDUSD’deki yükselişler karşısında en büyük direnç RBA olacak önümüzdeki aylarda. Aslında son haftalarda yakalanan momentumun da kaybolmaya başladığı dikkatimizden kaçmıyor ve 0.7550 bölgesinin kırılması bu momentumun daha da azalmasına neden olabilir.

Dün ortalama %0.35 ekside kapanan ABD endekslerinin ardından Asya borsaları da Çin dışında satıcılı bir günü geride bırakıyor. Hem FOMC’nin en güvercin üyelerinden biri olan Boston Fed başkanı Rosengren’den gelen açıklamalar hem de petrol fiyatlarındaki düşüş borsalarda yine hakim rengi kırmızıya dönüştürmüş durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.