Bu Raporu Okumadan Yeni Haftaya Başlamayın!

Piyasalarda hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Merkez bankaları kararlarından sonra hafta içerisinde Fed başkanı Yellen’dan gelen açıklamalar paritelerde USD satışlarını beraberinde getirdi. Yellen’ın son derece güvercin bir tutum sergilemesi ve faiz artışı konusunda temkinli açıklamalarda bulunması USD üzerinde büyük bir baskı yarattı.

Yellen’ın açıklamalarından sonra piyasanın odak noktasında tarım dışı istihdam değişimi vardı. Haftanın ve ayın en önemli verisi olan tdi değişimi bu hafta da hareket açısından piyasaların beklentisini karşıladı. Tdi değişiminin ve maaşlar verisinin beklentilerin üzerinde kalması USD alışlarını beraberinde getirdi fakat piyasanın oturmasıyla paritelerde ani yön değişimlerinin yaşandığına şahit olduk.

Hafta sonu Cleveland Fed başkanı Mester’dan açıklamalar geldi. Mester yaptığı açıklamada şu anki görünümü etkilemeyen finansal piyasalardaki volatilitenin ışığında uzun süre faiz artırımı yapılmaması durumunda, faiz oranlarını hedefe ulaşmak doğrultusunda sert yükseltmek zorunda kalınırsa, ileride volatilite risklerine yol açacağına dikkat çekti.

Medyada çıkan haberlerde iflas eden petrol şirketlerinin hala üretime devam ettikleri ifade edildi. Petrol fiyatlarında dengenin oluşması için arz-talep dengesinin yakalanması gerekiyor fakat şuan ki piyasa koşullarına baktığımızda böyle bir dengenin yakalanması son derece zor. Petrol üreticilerinin tutumu petrol fiyatlarının yakın gelecekteki kaderini belirleyecek.

Hafta sonu çok da önemli bir gelişme yaşanmadığı için piyasaların yeni haftaya sakin bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Tdi değişimi sonrasında piyasalarda belirsizlik olabilir. Bu sebeple bu gibi dönemlerde temkinli ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Önemli bir hafta bizleri bekliyor. Forex Koçu her zaman olduğu gibi bu hafta da sizlerin yanında olmaya devam edecek. Yatırımları pozitif yönde değerlendirmek istiyorsanız sizleri ailemizin arasına bekliyoruz…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.