QE3 Sonrası Hayat…

FED’in hamlesi sonrası piyasaları etkileyecek gelişmeleri inceledik.


Bernanke nihayet piyasaya istediğini verdi, hem de fazlasıyla… Ucu açık tahvil alımını piyasa oldukça sevdi ve dün akşam ABD, gece Asya bu sabah da Avrupa borsaları bunun coşkusunu yaşıyor.

Eurusd, Audusd, Altın müthiş bir ralli yaşarken dolar endeksi son ayların en düşük seviyesine geldi.

Piyasalarda “FED tamamen arkamızda” algısı yerleşmiş durumda şu anda, şimdi tekrar gözler Avrupa’ya dönecek hafta sonu için.

Avrupa Birliği maliye bakanları Güney Kıbrıs’ta buluşuyorlar ve İspanya’nın yardım istemeye yanaşıp yanaşmaması piyasalar açısından önemli olacak. Yardım fikrine uzak İspanya görünümü faizleri yukarı çeker ve Euro’yu yaralar ama İspanya’nın böyle bir tavır alması beklenmiyor.

Açıkçası şu ana kadar hem Eurusd hem de Altın için yükseliş pozisyonlarımızı paylaştık üyelerimizle, şimdi de bu yükselişler sonrası yeni gelişmelere göre pozisyon alacağız. 

Hem hafta sonu Avrupa maliye bakanları zirvesi, hem Çin’den gelebilecek olası bir parasal gevşeme hafta sonu için izlenmesi gereken gelişmeler olacak.

Bugünün verilerine gelirsek… 12’deki Euro Bölgesi tüketici enflasyonunun piyasa üzerinde etki yaratması beklenmezken 15.30’daki ABD verileri önemli.

ABD’de perakende satışlarda geçen ayki gibi güçlü bir yükseliş bekleniyor, hem manşet verinin hem de çekirdek perakende satışların %0.7 artmış olduğu tahmin ediliyor.

Tüfe’deki artış beklentisi ise dünkü FED kararından sonra önemini büyük ölçüde yitirdi, FED belli ki enflasyondan korkmuyor ve QE3 kararı çoktan verildi.

16.15’de kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi, 16.55’te ise Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi yine önemli sayılabilecek veriler.

Döviz Destek olarak geçen haftaki gibi başarılı bir haftanın son günündeyiz, herkese iyi günler bol kazançlar diliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.