PPK’da Dolar TL’yi Bekleyenler

TCMB PPK Toplantısı bugün yapılacak

Bugün saat 14:00’te TCMB faiz kararı ve Para Politikası Kurulu toplantısı takip edilecek. TCMB’nin faizleri %5.75’te aynı bırakması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay zorunlu karşılık oranlarını %45’e çıkaran Erdem Başcı’nın bu ay %50’ye yükseltmesini bekliyoruz. Erdem Başçı, geçen ay yaptığı konuşmada bu oranları beşin katları şeklinde %60’a kadar çıkarabileceklerini belirtmişti. 

Bir yandan da enflasyonu düşürmeye çalışan sıkıştırılmış para politikası uyguladığını bildiren Merkez bankasının sıkı para politikasını sürdüreceğini ve enflasyonu göz önüne almaya devam edeceğini tekrarlamasını bekliyoruz.

Moody’s’in Türkiye’nin notunu artırması ve dün hazinenin bir milyar Dolar tahvil ihracını
gerçekleştirmesi üzerine eli rahatlayan Erdem Başçı’nın, diğer politika araçlarında her hangi bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz. 

Geçtiğimiz ay zorunlu karşılıkların artırılması sonrası USDTRY paritesi yaklaşık 100 pip düştü. Bu ay da aynı şekilde tepki görürsek son beş haftanın en düşüğü olan 1.7880 ilk destek olabilir tetikte olmak lazım. Bu önemli destek seviyesi kırılırsa daha aşağıda 1.7760 tutabilir. Yukarıda ise 1.7980-.18040 ve 1.8090 seviyeleri dirençler. 

Döviz Destek Ekibi olarak PPK toplantısını ve pariteye etkisini anında üyelerimizle paylaşacak ve yorumlayacağız. İşlem yapacak olanlar yayınımızda mutlaka olmalı. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.