Powell’ın Konuşmasını Piyasalar Nasıl Fiyatlıyor? – 7 Şubat 2019

Dünya genelinde piyasalar yeni bir hikaye ararken ABD Hazine Bakanı Mnuchin ve Lighthizer’ın ticaret müzakerelerini sürdürmek için Çin ‘e gidecekleri haberleri piyasalar için yeterli olmadı. Bunun perde arkasında hala ABD içinde Trump tarafından kapatılma ihtimali bulunan hükümet  piyasalarda endişe yaratmakta. Bir diğer ABD tarafında tartışılan konu ise FED’in söylem değiştirmesi. Bu söylemden önce Powell’ın Trump ile yemek yemesi olarak öne çıkarken yorumlara bakarsak FED’in Trump etkisinde hareket ettiği yönünde. Bu konulara belki cevap gelmedi ama bu sabaha karşı 03:00 sularında Powell konuşması takip edildi. Konuşma ayrıntılarında ABD ekonomisinin iyi gittiği dile getirilirken, enflasyonun ciddi sorun olduğundan bahsedildi ayrıca ücretlerin yavaş arttığını dile getirdi. Bol bol Powell’ın özel hayatının geçen bir konuşma olması göze çarptı.

ABD tarafında açıklanan verilere bakarsak ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dış ticaret açığı Kasım’da % 11.5 düşüşle 49.3 milyar dolara geriledi.  Çin’le ticaret açığı 2.8 milyar dolar düşerek 35.4 milyar dolar oldu. Bu son datanın gelmesi müzakere öncesi ABD politikalarının etkisi görüldüğünün kanıtı olmuş gibi gözükmekte. Bugün ise işsizlik haklarından yararlanma verileri takip edilebilir.

AB tarafında İrlanda’nın AB yetkilileri ile görüştüğü basına yansırken bilindiği üzere Brexit konusunun yumuşak karnı olarak İrlanda öne çıkmakta. Tusk tarafından yapılan açıklamada hali hazırda anlaşma harici İngiltere ile başka anlaşma yapılmayacağı söylemleri öne çıkarken görüşmeler yakından takip edilecektir. Almanya tarafında dün fabrika siparişleri verisi takip edildi ve datalar olumlu gelmezken dün de bahsettiğimiz gibi Almanya resesyon riski artık daha yüksek ses ile konuşulmaya başlanmış oldu. Bu endişelerin Euro tarafında da hissedildiğini de söyleyebiliriz zira güvercin FED sonrası Altın ve Euro tarafında 1.15000 hareketi sınırlı olurken yatay hareket izlenmesi aslında AB tarafında da gelen verilerin endişe yaratması bir yandan da ABD tarafında politika değişikliği sinyali EURUSD tarafında yön belirlemeyi zorlaştırmakta.Tabii AB tarafında ciddi risk arz eden İtalya ve kendisinin tahvillerinin de Euro üzerindeki baskıyı unutmamak gerek. Bugün AB tarafında Almanya ithalat ve ihracat rakamları, ECB aylık rapor takip edilecek olup bir yandan da İngiltere merkez bankası faiz oranı kararı ve enflasyon raporu takip edilebilir.  İngiltere tarafında faiz indirimi yönünde bir beklenti olduğunu eklemekte fayda var fakat Brexit öncesi bir hamle riskli olacağı için bu ay pas geçmesi de ihtimaller arasında.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak yukarıda bahsettiğimiz gibi hem dolar hem Euro tarafında yön belirlemek zorlaşırken bunun temel sebepleri haricinde 1.14754 üst noktası olan günlük grafikte kanal göze çarparken saatlik grafikte de güçlü bir direnç noktası olarak öne çıkmakta. Aşağıda ise 1.12798 destek noktası izlenebilir.

Yurt içinde İMF dedikoduları sonrasında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamaları takip edilirken Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı yok. Rasyolar vs. ortada diyerek açıklama getirmiştir. Gıda ve büyüme hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan büyümede risk görmediğini enflasyonun temel sebebi olan gıdada ise büyük şehirlerde tanzim noktaları kurulacağını açıkladı.
USDTRY paritesine bakarsak 5.1918 seviyesinden gelen düzenli kısa vadeli yükseliş dikkat çekerken yükseliş devam etmesi halinde 5.2330, 5.2534 ve 5.2946 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 5.1918 ve 5.1710 destek noktaları takip edilebilir.

Altın tarafında gelen sıkışma sonrası yön aranırken ABD verileri sonrasında gelen dünya ekonomileri arasında yine en iyi data veren taraf olması sebebiyle Altın tarafında gevşemeyle birlikte 1302.00 seviyesine geri çekilmeler görülmekte. Aşağı yönlü hareketin devamı halinde 1299.26 ve 1289.17 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1312.96 ve 1319.44 direnç noktaları takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.