Powell’ın Konuşmaları Dolara Kan Kaybettirdi. Haftayı Nasıl Kapatıyoruz? – 11 Ocak 2019

ABD tarafında anket bazlı veriler beklentiyi karşılayamazken fabrika verileri ve türevi veriler hükümet kapalı olması sebebiyle açıklanmadı. Açıklanan verilere bakarsak ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 5Ocak ile biten haftada 17,000 düşerek 216,000’e geriledi ve dört haftanın en düşük seviyesine indi.  Haftanın Son işlem gününde de 10 yıllıklarının hafif ekside olduğu dikkat çekerken EURUSD tarafında 1.1520 seviyesinde paritenin tutunması ve FED tarafından gelen faiz artırım konusundaki isteksizlik veya sabırlı duruş dünyada dolar tarafında bir satış iştahı görmemize sebep oldu. Fed Başkanı Jerome Powell, WashingtonDC Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmaya bakarsak, Fed, sabırla ve dikkatlice izleyebilir şeklinde konuşan Powell, “Fed’in genişlemeyi sürdürmek için daima kendisine ait araçları kullandığını, farklı görüşlerin Fed’in daha iyi kararlar almasına öncülük yaptığını ve Fed’in bilançosunu küçültmesi gerektiğini söyleyerek, “İşgücü piyasası bir çok yönden oldukça güçlü. Finansal piyasalar  aşağı yönlü riskler konusunda endişelerini dile getiriyorlar” yorumunu yaptı.  JeromePowell, “2018 yılı ABD ekonomisi için çok iyiydi. Yüksek resesyon riskine dair hiçbir şey görmüyorum” şeklinde konuştu.  ABD Başkanı Trump’tan şu ana kadar bir görüşme daveti almadığını, böyle bir davet gelirse bunu geri çevirmenin uygun olmadığını, geçmişte Fed başkanlarının ABD  başkanları ile görüştüğünü belirtti.  Federal hükümetin bir süre kapalı kalmasının ABD ekonomisini çok fazla etkilemediğini belirten Powell,”Bununla ilgili sonuçlar verilerde görünecek. Bu nedenle benim için kanun yapıcılarla görüşmek çok önemli ve Fed, kanun yapıcılarla daha fazla görüşmek için çaba gösteriyor” dedi. Piyasanın aklındaki sorulara cevap veren Powell hükümet kapalı olmasıyla ilgili açıklamaları da piyasa tarafından takip edilirken asıl sorun ABD tarafında yakında maaş ödemelerinin gelecek olup yüzlerce kamu çalışanının maaş çeklerinin alamayacak olması. Endeksler ABD tarafında yükselişle kapanırken Faiz artırım konusundaki yavaşlama borsaları memnun etmiş gözükmekte. Son olarak faiz artırmama olarak yorumlansa dahi FED’in bilanço daralttığını da hatırlatmak gerek zira her ay 50 milyar dolarlık bilanço küçülmesi de dolar arzını kısmak anlamına gelmekte.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak daha önce de bahsetmiş olduğumuz 1.1500 seviyesi üstünde tutunması teknik olarak güçlü bir duruma sokarken aynı zamanda 20 günlük hareketli ortalama üstünde olmas ıhareketi desteklemekte. Devam etmesi halinde paritenin 1.15516, 1.16036 ve 1.16892 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.14661,1.14324 ve 1.13468 destek noktaları takip edilecektir.

Yurt içinde bugün merkez bankası beklenti anketi ve cari denge rakamları takip edilecek. Bu gece açılıştan itibaren yatay hareket eden USDTRY paritesi 5.4100 seviyelerinde dengelenmeye çalışması ve aşağı yönlü iştahın kaybettiğini teknik olarak yorumlayabiliriz. Paritede düşüşün sınırlanmasını ekonomide var olan talep daralması beklentisi ve hala yüksek olan enflasyon beklentisi olarak yorumlanabilir. Seçim ekonomisi ve genişleyici maliye politikaları şu an için piyasa oyuncuları tarafından izle gör pozisyonuna geçmesine sebep olurken önümüzdeki günlerde gelecek olan datalar ile birlikte TL hareketleri yakından takip edilecektir. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.4181 önemli bir destek noktası günlük grafikte göze çarparken RSİ tarafında yukarı yönlü hareketlerde gelen iştahsızlık da TL destekler yönde. Aşağı yönlü hareketlerde 5.3746,5.3370 ve 5.2265 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4811, 5.5481 ve 5.6555 direnç noktaları takip edilebilir.

Bugün İngiltere tarafında önemli veri akışları takip edilecek olup İmalat üretimi, ticaret dengesi ve GSYİH rakamları öne çıkacak olup Brexit ile değer kaybeden Sterlinin veri sonrası hareketleri yakından takip edilecektir.  Avustralya tarafında ise TSİ gece açıklanan perakende satışlar verisinde aylık %0.4 yükseliş yaşandı ve AUDUSD paritesine olumlu yansıdığı gözlenirken 0.71846 seviyesinden 0.07123 seviyesine gelen yükseliş pariteye olumlu yansıdı. Bu açıdan 0.72075 ve 0.72283 direnç noktası olarak izlenirken aşağı yönlü hareketlerde ise 0.71555 ve 0.71250 destek noktası olarak takip edilebilir. 

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.