Powell’ın Bilanço Küçültmesine Dair Yorumları Doları Nasıl Etkiliyor? – 28 Şubat 2019

Dünya piyasaları FED tarafına odaklanırken, dün FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne yaptığı sunumun ikinci günündeydi. Konuşmasında öne çıkan başlıklara bakarsak, Bilançonun büyüklüğü Fed’in yükümlülüklerine göre belirlenecek yorumunu yapan Jerome Powell, “Bilanço ile ilgili bir plan yapmaya son derece yakınız. Sabırlı olacağız ve ekonominin nasıl geliştiğini izleyeceğiz. Hükümetin sürdürülemez bir durumdaki mali patikası oldukça uzun vadeli bir sorun” ifadesini kullandı.  Powell, Fed’in banka rezervleri için “denge talebinin” ne olacağını gerçekten bilmediğini ve “onu bulmak zorunda kalacağız” açıklamasını yaptı ve “Borç, milli gelirden daha fazla arttığı için bütçe sürdürülemez” dedi. Söylemlere bakarsak FED durumun farkında fakat veri odaklı bir yaklaşım olacağı açık olarak gözükmekte. Dün gelen ABD verilerine bakarsak fabrika siparişleri 0.01 olarak gelirken beklenti altında kaldı. Askıdaki konut satışlarıysa beklenti üzerinde gelerek %4.6 olarak gerçekleşti. Bugün ABD tarafında önemli bir veri olan GSYİH rakamları ve işsizlik haklarından yararlanma verileri takip edilecek. Son olarak Çin ile görüşmeler devam ederken ticaret görüşmelerinde ABD’yi temsil eden ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, “Çin’in daha fazla ABD ürünü alması anlaşma için yeterli değil” yorumunu yaptı. Belli ki ABD tarafının Çin’den daha fazla talep olacak ve bu da ticaret krizini devamı olarak yorumlanabilir.

AB tarafında Brexit gelişmeleri takip edilirken, geçtiğimiz günlerde Brexit’in Theresa May adımıyla birlikte anlaşmasız olmayacağı fiyatlanmış GBPUSD paritesinde zirveler test etmiştik. Fakat hem teknik satışlar hem de erteleme tarafında özellikle Macron-Merkel görüşmesinde ertelemenin kolay olmayacağı yönünde verdiği demeçler le birlikte bu gece açılıştan itibaren 1.33400 seviyesinden 1.32950 seviyelerine çekilen parite sonrası özellikle sabit kalan EURUSD paritesi etkisiyle EURGBP paritesi 0.85400 seviyelerinden 0.85550 seviyelerine alımlar görüldü. Bugün AB tarafında Almanya Tüfe rakamları takip edilecek. EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak bir süredir üzerinde durduğumuz saatlik grafikte gelişen yükselen trend 1.13951 seviyesinden satış görerek bir düzeltme görmesi dikkat çekerken, genel trend bozulmaması önem arz etmekte. Yukarı yönlü hareketin devamı halinde 1.13951, 1.14200 ve 1.14612 direnç noktaları izlenirken aşağı yönü hareketlerde ise 1.13539, 1.13376 ve 1.12964 destek noktaları takip edilebilir.

Yurtiçinde ekonomi alanında Merkez gelecek toplantıda faiz indirimi yapacak mı tartışılırken, b,r anlamda TL’yi dengeli tutan seviyenin şu anli %24.00 fonlama oranı olduğunu görmekteyiz. Morgan Stanley ekonomisti TCMB’nin 6 Mart toplantısına ilişkin geniş çaplı beklenti değişikliğe gidilmemesi yönünde.” diyen Morgan Stanley ekonomisti Ercan Ergüzel, “Reel politika faizinin Türkiye’nin gelişen piyasa benzerleriyle aynı ölçüde/bir miktar daha fazla tutulmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde değerlendirmede bulundu. Yurtdışı piyasalarda ise TL swap faizleri düşmesi dikkat çekmekte. TÜİK tarafından açıklanan Ekonomik güven endeksi Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 1.2 artışla 79.4 seviyesine yükseldi. USDTRY paritesinde saatlik grafikte yataya doğru dönüş dikkat çekerken günlük grafikte 60 günlük hareketli ortalama hizasında fiyatlanan paritede aşağı yönlü hareketlerde 5.2913, 5.2721 ve 5.2375 destek noktaları izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde 5.3326, 5.3259 ve 5.3413 direnç noktaları izlenebilir.

Petrol tarafında Riyad’da konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, ABD petrol stoklarının ek arzla dolduğunu ve bu arz fazlasını azaltmanın ülkesinin piyasayı dengeye kavuşturma çabasının temel hedefi olduğunu belirtti. Piyasayı kendi haline bırakmanın yıkıcı olacağını ve volatiliteye sebep olacağının altını çizen Suudi bakan, OPEC+ ülkelerinin mevcut kısıntı seviyelerine değişmeyecek şekilde bağlı olmadığını belirtti. Bir anlamda son zamanlarda öne çıkan Trump Tweetine cevap niteliğinde olan açıklamada Opec’in fiyatlama üzerinde etkin olmaya devam etmek istediği yönünde yorumlanmakta. Bir diğer taraftan Pakistan- Hindistan gerginliği dünyada özellikle endekslerde asya özelinde hissedilirken Mayıs ayında Hindistan’da seçim olacak olması ise bir diğer önemli konu. Önümüzdeki günlerde takip edilecek bir konu olmaya devam edecektir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.