Piyasaların Gözü Kulağı Brexit Oylamasında Olacak – 15 Ocak 2019

Geride bıraktığımız günde yurt içinde gelen verilere göz atarsak sanayi üretim rakamları önemliydi. Açıklanan rakamlara göre -%6.5 olarak gelen veri önceki dataya göre olumsuz karşılandı. Kurda ki asıl harekete ise sabah saatlerinde Trump tarafından sosyal medya üzerinden yapılan Türkiye karşıtı açıklama sebep oldu. USDTRY paritesi 5.5000 seviyelerini test etti.  Gün içinde ise tekrar gevşeyerek 5.4500 seviyelerine kadar geri çekildi. Akşam saatlerinde ise Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki telefon görüşmesi haber akışı dikkat çekerken içeriğe bakarsak açıklamada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Donald Trump ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, mevkidaşının Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, bu çerçevede Türkiye olarak NATO müttefikimiz ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu hatırlatmışlardır. Bu çıkış her ne kadar sert tepki görse de Türkiye tarafından bugün esen hava çok farklı. USDTRY paritesinin de ABD tarafından gelen siyasi açıklamalara karşı hassas olduğunu da belirtmekte fayda var.  Tahvil piyasasında ise 2 yıllıkta 18.39’a kadar inişin olduğunu belirtmekte fayda var. Bugün yurt içinde bütçe dengesi rakamları takip edilecektir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik grafikte gelen tırmanışı  dikkat çekmekte. Buna göre aşağıda 5.3968 üstünde kaldığı sürece 5.5128, 5.5852 ve 5.7012 direnç noktaları izlenirken aşağı yönlü hareketlerde ise 5.3830 ve 5.3532 destek noktaları takip edilecektir.

AB tarafında dün haber akışları takip edilirken İtalya konusunda İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria, İtalya ekonomisinin büyük bir ihtimalle resesyonda değil stagnasyonda olduğunu söyledi ve bütçe açığının kontrol altında tutulacağını belirtti.  İtalya ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 daraldı ve son çeyrekte daha fazla daralması resesyon sinyali verdiği anlamına gelecek. Cuma günü gelen Kasım ayı sanayi üretimi,yüzde 1.6’lık düşüşü işaret ederek İtalya ekonomisine ilişkin en son gelen son negatif veri oldu.  Moody’s ise yaptığı açıklamada Euro Bölgesi’n deki ekonomik yavaşlamanın gelecek iki sene boyunca Avrupa’da ki şirketler üzerinde finansal baskı yaratmasının beklenmediğini belirtti. Açıklamada, 2017’de ekonomik büyümenin yüzde 2,5 seviyesine ulaştığı Euro Bölgesi’nde büyümenin 2019’da yüzde 1,8’e, 2020’de ise yüzde 1,6 seviyesine gerilemesinin beklendiği kaydedildi.  Açıklamada Avrupa’da bazı şirketlerin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışıyla birlikte acil eylem planlarını da devreye sokmaya hazırlandığı belirtildi. Avrupa’da bazı şirketlerin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB)  çıkışıyla acil eylem planlarını da devreye sokmaya hazırlandığı vurgulandı.  Bugün AB Ticaret Dengesi rakamları takip edilecek olup Almanya GSYİH rakamları da yakından izlenecektir. Ayrıca Brexit oylaması da bugün Euro üzerinde etkili olması beklenecektir.

ABD tarafında geride bıraktığımız günde hisse senedi piyasasındaki düşüşler dikkat çekerken bunun sebebinin Çin tarafından gelen olumsuz verilerin bir sonucu olduğu gözlemlenmekte.  Hisse senetleri piyasasında gelen satış sonrası Altın fiyatlarında yükseliş gözlemlenirken EURUSD  tarafında 1.1480 tarafında tutunma dikkat çekmekte.  Eski Fed Başkanı Janet Yellen, “Ekonomik faaliyete ait sahip olduğumuz tüm veriler,olayların iyi durumda olduğunu gösteriyor. 2018 iyi bir yılken 2019’da neredeyse tüm ekonomistler yavaşlama bekliyor. Ve şimdi daha az güçlü ve daha az senkronize bir küresel büyüme elde ettik gibi görünüyor” dedi.  Bugün ABD tarafında çekirdek ÜFE, ticaret dengesi ve NY Empire State imalat endeksi rakamları takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.14839 kritik nokta olarak gözükmekte. Üstüne atması durumunda 1.14987 ve 1.15302 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.14524, 1.14357 ve 1.14042 destek noktaları takip edilebilir.

Bugün İngiltere tarafında Sterlin açısından da önemli olacak olan Brexit oylaması yapılacak olup piyasa açılış itibariyle değer kazanan bir Sterlin olması dikkat çekerken İngiliz parlamentosu, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı ülkenin AB’den ayrılması (Brexit) anlaşmasını salı günü oylamaya hazırlanırken, ülkenin önündeki seçeneklerin her biri ayrı kriz niteliği taşıyor. Geçtiğimiz oylama Theresa May tarafından gerekli desteği görmeyeceği endişesi ile ertelenmişti.  May’in liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti içinden 100 kadar milletvekili ile May’in azınlık hükümetine dışarıdan destek veren Kuzey İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisinin (DUP) 10 milletvekilinin, oylamada muhalefet partileri ile hareket ederek ret oyuvermesi bekleniyor.  AA’nın haberine göre parlamentonun Brexit anlaşmasını tartıştığı 4. oturum öncesinde konuşan May, AB tarafının anlaşmadaki “tedbir maddesi” ile ilgili verdiği güvencelerin, bazı milletvekillerini tatmin etmediğini bildiğini söyledi. Bu bilgiler ışığında Sterlin tarafında sert hareketler de beklenebilir. Bu sabah itibariyle Sterlin yönünde güçlenmeler ile birikte teknik seviyelere bakarsak destek noktası olarak 1.28159, 1.27609, 1.26486 seviyeleri izlenirken direnç noktası olarak ise 1.29282, 1.29855 ve 1.30978 direnç noktaları takip edilecektir.

EURUSD

GBPUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.