Piyasaların Bu Hafta Odak Noktası; PMI verileri

Yeni haftaya Avrupa ve Avustralya kıtaları banka tatili ile başladı.

Yeni haftaya Avrupa ve Avustralya kıtaları banka tatili ile başladı. Bu nedenle haftanın ilk günü piyasa hareketsiz geçi denilebilir. Fakat bütün hafta bu böyle devam etmeyecek.

Şüphesiz bu haftanın en önemli verileri Çarşamba günü gelecek PMI verileri. Tüm piyasa dikkatle bunlara odaklanmış durumda. Verilerin açıklandığı sırada büyük hareketler gelmesini bekliyoruz. Peki beklentilere baktığımızda bize neyi anlatıyor?

Çin HSBC Flash imalat PMI verisine bakıldığında beklenti önceki açıklanan rakamdan biraz daha iyi gözüküyor ama piyasada görünün daha farklı. Piyasalar Çin imalatında düşüş beklentisi içerisindeler. Bu ise hem gelişmekte olan piyasalara baskı hem de AUDUSD ve NZDUSD’ye baskı demek. 

ABD’ye bakıldığında ise beklentilerde bir artış görünümü var. Önceki rakam 55.5 iken şimdiki beklenti ise 56.2. Piyasada beklentiler ABD’de teknoloji ve bilişim sektöründeki ABD menşeli mallar Mart’ta yüksek bir artış kaydetti. 

Euro Bölgesi’nden ise artışta bir yavaşlama görülüyor ama bu çok da büyük bir oranda değil. Euro Bölgesi’nden Fransa Flash imalat endeksi 51.8 iken 51.9’a çıkması bekleniyor. Euro Bölgesi’nin genelinde ise beklenti değişmeyerek 53.0 olarak gözüküyor. Almanya Flash imalat endeksi de aynı şekilde 53.7’den 53.9’a gibi düşük artış ile gelmesi bekleniyor. 

Bu hafta içerisinde açıklanacak genel belirleyici olan veriler bunlar. Bu anlarda önemli oynamalar ve fırsatlar oluşturmasını bekliyoruz. Özellikle Çin ve Euro Bölgesi verileri bizlere iyi işlem yapma fırsatları verebilir.

Forex Koçu sizlere fırsatları bulup getirmeye devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.