Piyasalarda Stres Devam Ediyor

Pİyasalar güne, Yunanistan eski Başbakanı Papademos’un, Yunanistan’ın çıkış hazırlıkları içinde olduğunu söylemesi üzerine gelen sert satışlar sonrası ekside başladı. Papademos sonradan WSJ’da yayınlanan bu sözünü yalanladı.

İngiltere güne kötü gelen perakende satışlar verisi ile başladı. Perakende satışlar, %2,0’dan – %2,3’e geriledi. Bu, son iki yılın en kötü gelen satış verisiydi. Açıklama sonrasında GBP sert düştü. Veri açıklandığında 1,5675’e hızla düşen GBPUSD, günün devamında 1,5730’lara kadar toparladı.

Veri ile aynı saatte açıklanan faiz oylamasında BOE para politikası kurulunun tüm üyeleri faizlerin aynı bırakılmasına karar verdi. Varlık alım hedefinin artırılması konusunda da, artırılması gerektiğini savunan Miles hariç üyeler aynı bırakılması yönünde oy kullandı.BOE varlık alımlarını artırmamaya karar verdi fakat bu seçeneğin göz önünde tutulmaya devam edileceği açıklaması yapıldı.

BOJ faizleri %0,10’de aynı bıraktı. Basın toplantısı yapan BPJ Başkanı Shirakawa, 
varlık alımlarını şimdilik artırmayacağını açıkladı.Varlık alımlarının artırılmaması nedeni ile Yen’in değer kazanması, USDJPY paritesinin geceden itibaren 79,30’lara kadar gerilemesine neden oldu.

Fitch, İtalya ve İspanya’da yerleşik olmayan yatırımcıların italya ve İspanya’dan 
piyasalarından çıktıklarını açıkladı. Fitch, yabancı yatırımcıların bu ülkelerdeki 
tahvillerindeki payının ilk çeyrekte hızla gerilediğini söyledi.

İtalya ve İspanya’dan kaçan yatırımcılar Almanya’ya koştu. Almanya’nın 2023 Nisan vadeli tahvil ihalesinde borçlanma maliyetleri rekor seviyelere gerilerken beklentinin hedeflenenin üzerinde talep geldi.

Çin Başbakanı Wen, talebi canlandırmak için aktif önlemler alacaklarını ve büyümeye odaklanacaklarını söyledi. Wen’in hafta başında söylediklerinin aşağı yukarı aynılarını tekrarlaması nedeni ile piyasalara olumlu bir etkisi olmadı.

Sabah saatlerinde Alman basınında çıkan bir habere göre ECB, Yunanistan konusu üzerinde çalışmak üzere bir komite kurdu.
Aynı kaynakta çalışma grubuna ECB üyesi Asmussen başkanlık edecek denildi.Ek olarak Bundesbank’ın bir kriz komitesi oluşturduğu öne sürüldü.
Bir başka kaynakta da AB’li uzmanlar oluşan bir komite Euro bölgesi için önemli büyük bankalar için ekstra sermaye tamponu oluşturdukları söylendi.
Bütün gün haber akışının yoğun olmasına neden olan bu söylentilerin hiç birisine paritelerden önemli tepkiler gelmedi. AB’li yetkililer ise söylentiler ne yalanladı ne de doğruladı.

Avrupa borsaları gün boyunca ortalama eksi %1,5-2,0 arasında seyretti. ABD vadelileri eksi %0,60 civarında.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.