Piyasalarda Önümüzdeki Hafta Hangi Veriler Var

Önümüzdeki hafta piyasada hangi önemli gelişmeler var, gün gün inceledik…

Ekonomik veriler açısından çok verimli olmayan bir haftayı geride bıraktık, piyasa temposu da bu sebeple biraz düşüktü. Ama önümüzdeki hafta gelecek önemli verilerle tempo da artacak.

Çin Büyüme, ABD ve İngiltere enflasyon, İngiltere istihdam verileri ile Kanada Merkez Bankası faiz kararı ekonomik takvimde ilk dikkat çeken veriler.
Gelin programda neler var gün gün inceleyelim;

Pazartesi:

Haftaya hızlı bir açılış olacak. 05.00’da Çin’den büyüme, sanayi üretimi, sabit varlık yatırımları ve perakende satışlar verileri açıklanacak. Tüm verilerde geçtiğimiz aya göre iyileşme beklenirken büyümenin de %7.9’dan %8’e çıkması bekleniyor.

Veriler en büyük etkiyi AUD ve NZD üzerinde yapacak olsa da tüm piyasadaki risk iştahını etkileyecek veriler. Ve beklentilerden büyük ayrışmalar olursa etkisini tüm gün hissedeceğiz.

AUDUSD, AUDJPY gibi pariteler için işlem fırsatı olacaktır gün içinde.
Günün geri kalanında Euro Bölgesi ticaret dengesi (12.00) ve ABD New York imalat endeksi gibi önem derecesi düşük veriler var.

Türkiye’den ise 10.00’da gelecek işsizlik oranı verisi önemli. %10.1’den %11’e artış bekleniyor.

Salı: 

04.30’da Avustralya Merkez Bankası’nın son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak. AUD için önemli dakikalar…

11.30’da İngiltere enflasyon verileri GBP açısından önemli. Tüfe’nin %2.8’de sabit kalması bekleniyor.

12.00’da açıklanacak Almanya ZEW ekonomik güven endeksinde önceki aya göre keskin düşüş bekleniyor. Bunun sebebi ise Güney Kıbrıs çevresinde oluşan gerginliğin yansıması diyebiliriz. 48.1’den 41.5’e düşüş tahmin ediliyor. EURO’nun tepkisi ilk etapta sert olsa bile başlı başına yön verecek bir veri değil.

14.00’da TCMB’nin merakla beklenen faiz kararında politika faizinde 25 baz puan düşüş bekleniyor. Koridora indirim gelip gelmeyeceği va banka zorunlu karşılık oranlarında değişim olup olmayacağı da bir diğer önemli kararlar. TRY açısından çok önemli dakikalar olacak.

15.30’da ABD enflasyon verileri ile beraber Kanada imalat satışları verisi açıklanacak. Aynı zamanda ABD konut verileri de var. Enflasyonun önemi daha büyük diyebiliriz son FED politikaları sebebiyle.

USDCAD, ALTIN, USDJPY açısından takip edilmesi gereken anlar olacak.

Çarşamba:

Gece Yeni Zelanda tüfe dışında önemli veri yok. Avrupa seansı ise yine 11.30’daki İngiltere verileri ile öne çıkacak. Gelecek istihdam verilerinde işsizlik oranının %7.8’de sabit kalması bekleniyor, işsizlik başvurularında ise önceki aya göre değişim beklenmiyor. En önemlisi ise açıklanacak faiz toplantısı tutanakları. Bakalım kaç üye varlık alımı yönünde oy kullandı? Ne kadar düşük, GBP için o kadar iyi. Yani kısaca GBP paritelerinin dakikaları olacak.

17.00’da Kanada Merkez Bankası faizleri sabit bırakacak ama faiz kararı metni CAD için önem taşıyor.

21.00’da ABD Merkez Bankası FED’in 12 bölgesinden gelen notlardan oluşan Bej Kitap açıklanacak. ABD ekonomisinin görünümü açısından notlar verecek.

Perşembe:

02.50’da Japonya’dan ticaret dengesi açıklanacak. Aöıkta önceki aya göre ufak da olsa bir daralma bekleniyor. Ticaret açığı ne kadar daralırsa JPY için o kadar olumlu olur.

11.30’da yine İngiltere’den önemli veriler var; bu sefer perakende satışlar açıklanacak. Geçen ay %2.1 gibi güçlü bir artış vardı, bu sefer ise %0.3 düşüş bekleniyor.

ABD haftalık işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta 346 bine düşerek güzel bir sürpriz yapmıştı. 15.30’da açıklanacak veride yine benzer bir rakam bekleniyor. 17.00’da Philadelphia imalat endeksi açıklanacak. 2’den 3.1’e çıkması bekleniyor.

ABD verileri risk iştahını önemli ölçüde etkileyecek; USDJPY, ALTIN, EURUSD, AUDUSD gibi pariteler açısından bol işlem fırsatı gelecektir.

Cuma:

Gece 05.00’da Çin öncü endeks çok önemli olmasa da piyasalara hareketlilik katacaktır. Geçtiğimiz ay %1.3 açıklanan veride beklenti bulunmuyor.

09.00’da Almanya üretici fiyat endeksi, 11.00 Euro Bölgesi cari denge verilerinin Euro üzerinde büyük bir etkisinin olmasını beklemiyoruz.

15.30’da ise Kanada verileri öne çıkacak. Hem tüfe’de hem de çekirdek tüfe’de %0.2 artış bekleniyor. Beklenti altı veya üstü veri CAD için hareket getirecektir.

ABD verisinin bulunmadığı günde G-20 ve IMF görüşmelerinden gelecek açıklamalar önemli olabilir.

Tüm üyelerimize bol kazançlı bir hafta diliyoruz!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.