Piyasalarda Önümüzdeki Hafta

Önümüzdeki hafta piyasada hangi önemli gelişmeler var, gün gün inceledik…

Döviz Destek ailesi olarak güzel bir hafta geçirdik, şimdi ise önümüzdeki haftaya odaklanma zamanı.

Euro Bölgesi ve İngiltere’den sanayi üretimi, ABD enflasyon ve perakende satışlarverileri, Yeni Zelanda faiz kararı, Avustralya istihdam verileri haftanın en çok öne çıkan gelişmeleri olacak.

Gelin programda neler var gün gün inceleyelim;

Pazartesi:

Haftanın en sakin günü olacak, gece 01.50’de Japonya’dan çekirdek makine siparişleri verisi ile açacağız haftayı. Geçen ay %2.8 artış vardı, bu sefer %1.6 düşüş bekleniyor.

Avrupa seansında ise Almanya ticaret dengesi (09.00) ve Fransa sanayi üretimi (09.45) verileri günün diğer önemli verileri olacak.

Salı: 

Gece yine Japonya verileri var 01.50’de. BSI imalat endeksi ve sanayi aktivitesi verileri geçen aya göre olumsuz bekleniyor.

11.30 GBP açısından oldukça önemli olacak. Hem imalat-sanayi üretimi verileri hem de ticaret dengesi verisi açıklanacak. Geçtiğimiz ay imalat ve sanayi üretimi verilerinde çok kuvvetli bir artış vardı ama bu ay ikisinde de beklenti %0.1.

Ticaret açığının ise geçen aya çok yakın, 8.8 milyar Gbp olması bekleniyor. Özellikle GBPUSD’de fırsat yaratacak veriler olacaktır.

17.00’da yine GBP’yi ilgilendiren NIESR büyüme hesaplaması verisi gelecek. Geçtiğimiz ay önceki çeyrek için %0 büyüme tahmini yapılmıştı bu sefer Aralık-Şubat dönemi için tahmin gelecek.

Çarşamba:

Gece Avustralya’dan Westpac tüketici güven endeksi ve konut kredileri verileri geldikten sonra Avrupa seansının en önemli verisi 12.00’daki Euro Bölgesi sanayi üretimi olacak. %0.1 düşüş bekleniyor.

14.30’da ABD’nin en önemli verilerinden perakende satışlar verileri açıklanacak. Çekirdek perakende satışlarda %0.2, manşet veride ise %0.5 ile geçtiğimiz ayın üzerinde artış bekleniyor.

Veri ALTIN  e USDJPY başta olmak üzere tüm piyasaya sert hareket getirecektir. Bu da işlem için fırsat yaratacak.

22.00’da Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faizi %2.5’te sabit bırakacağı kesin gibi. Önemli olan ise faiz kararı metni olacak. Metinde geçecek ifadeler NZD paritelerinde dalgalanma getirecek.

Perşembe:

Gece 02.30’da Avustralya istihdam verileri Asya’nın en önemli verileri olacak. İstihdamda geçen aya benzer şekilde 10 bin kişilik artış bekleniyor ama işsizlik oranının %5.4’ten %5.5’e çıkacağı tahmin ediliyor.

AUD açısından oldukça kritik verileri olacak çünkü beklenti altı veriler tekrar faiz indirimi ihtimalini masaya getirecekken beklenti üstü veri faiz indirimi beklentilerini iyice düşürür. Yani verinin AUD’de sert hareketler getirmesi kaçınılmaz duruyor.

10.30’da İsviçre Merkez Bankası’nın faiz kararında bir sürpriz beklenmiyor. Ne faizlerde ne de EURCHF 1.20 tabanında değişiklik olmayacaktır.

14.30’da ABD’den üretici fiyat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları verisi ABd seansının en önemlileri olacak. İşsizlik başvurularından geçen haftanın çok iyi verisinden sonra tekrar 355 bine dönüş beklenirken üretici fiyat endeksinde geçen ayki petrol fiyatları artışı sebebiyle kuvvetli artış bekleniyor.

Fed’in son politikaları sebebiyle enflasyon ve istihdam verileri piyasa için bir kat daha önem kazandı. İki alandan da gelecek veriler özellikle ALTIN için büyük önem taşıyor.

Cuma:

12.00’da Euro Bölgesinden tüketici fiyat endeksi gelecek. Geçen ayki gibi %1.8’de, yani hemen hemen ECB’nin hedef bölgesinde kalması bekleniyor.

14.30’da ABD’den bu kez tüketici fiyat endeksi gelecek. Manşet veride %0.4, çekirdek veride ise %0.2 artış bekleniyor. Enflasyon arttıkça gözler de Fed’e çevriliyor. Tüfe ile beraber New York imalat endeksi de açıklanacak. 10.0’dan 8.4’e gerilemesi bekleniyor endeksin.

15.15’te bu kez sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak. Sanayi üretiminde %0.3 artış beklenirken kapasite kullanım oranında %79.1’den %79.4’e güzel bir artış bekleniyor. Bakalım iyi ABD verileri serisi devam edecek mi. Parasal gevşeme planları açısından oldukça kritik bir hafta olacak.

Son olarak da 16.55’te Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak. Tüketici güveninde artış beklentisi var. Önemli ABD verileri ile haftanın son günü hareketli geçecektir.

Piyasadaki hareketliliğin devam edeceği bir haftaya giriyoruz… Ekonomik verilerin yanında İtalya’dan gelecek politik haberler ve ABD’den bütçe kesintilerine yönelik münazara haberleri piyasa ekstra hareketlilik yani fırsatlar getirecektir.

Tüm üyelerimize bol kazançlı bir hafta diliyoruz!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.