Piyasalarda Kayıplar Risk İştahının Artması ile Alındı

Piyasalarda bugün de hareketli geçiyor. 

İspanya Mali Bakanı Guindos, hükümetin sorunlu Bankia bankasının yeniden sermayelendirilmesi için 9 milyar Euro aktaracaklarını açıkladı. 

Euro Bölgesi’nde veri akışı yoğun oldu. Bu sabah Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi’nden gelen PMI verilerinin tamamı beklentilerin altında kaldı. Avrupa ülkelerinde resesyonun derineştiğine işaret eden bu veriler EURUSD’da sert satışlara neden oldu

İngiltere ekonomisi ilk çeyrekte %0,3 daraldı. Önceki dönemin büyüme verisi de %0,2’ye revize edildi. Buna karşın iş yatırımları, ithalat ve mortgage başvuruları gibi aynı saatte açıklanan diğer veriler beklentilerden daha iyi geldi.Veri açıklandığında sert satış gören 
GBPUSD paritesi 1,5638’e kadar düştükten sonra aynı hızla kaybını geri aldı. 

Bu arada İngiltere Merkez Bankası’ndan Bailey, Yunanistan’ın çıkış olasılığına karşı hazırlık planları içinde olduklarını açıkladı.

Aynı açıklama Finlandiya’dan da geldi. 

Citigroup, bugün yayınladığı bir raporda Yunanistan’ın 2013 yılının ilk günlerinde bölgeden
ayrılabileceğini belirtti. 

İspanya başbakanı Rajoy, ECB’yi bazı Euro ülkelerinin borçlanma maliyetlerini aşağıya çekmek için harekete geçmeye çağırdı. 

ECB’den Nowonthy, bugün yaptığı konuşmada ECB’nin halihazırda önemli adımlar attığını ve elindeki araçların henüz bitmediğini söyledi.
Ayrıca Nowotny, Avrupa Yatırım Bankası’nın sermayesini artırmak için acele etmeleri gerektiğini de ekledi. 

Nowotny’nin konuşmaları ve İspanya’daki Bankia’ya 9 milyar Euro verileceği haberleri, piyasalarda alım iştahını artırdı. Sabah saatlerinde para piyasaları verilerden olumsuz etkilenirken Avrupa borsaları kazançlarını korudu. Endeksler gün boyu %1,5 artıda seyretti.ABD vadelileri yatay, artıda kaldı.  

Emtialarda da gelen alım iştahı ile altın gün boyu zorladığı 1560,00 direncini kırdı. 1568,00 seviyesinden işlem görüyor. Dolar’da başlıca para birimlerine karşı gevşeme görüldü. Sabah 1,8500 üzerinde tutunan USDTRY, Dolar’ın yurt dışında gevşemesi sonrası 1,8430’lara kadar çekildi.

Günün devamında ABD’de işsizlik başvuruları ve dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek. Ayrıca bugün 16:00’da ECB Başkanı Draghi’nin konuşması hareketliliği artırabilir.  
17:30’da FED’ten Dudley ve 22:00’de Geithner’in konuşmaları da takip edilecek.  

Doviz destek ekibi olarak gün boyu gelişmeleri takip etmeye ve anlık olarak paylaşmaya devam edeceğiz. 
 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.