Piyasalarda Kararsızlık Hakim

Pariteler bant aralığından çıkmıyor.

Bugün kararsız olan piyasalarda pariteler ve emtialar ortalama 70-80 piplik bir bant aralığında hareket ediyor. Genel olarak sakin olan piyasada bir ara ECB’nin tahvil alımı yaptığı fısıltısı ile sert hareketler gördük. Fakat bu hareketlerin de net bir yönü olmadı, alış, satış ve tekrar alış arka arkaya geldi. 

Günün önemli haber başlıklarını özetleyelim; 

*Fransa Maliye Bakanı Moscovici, İspanya kurtarmasının ikna edici ve kararlı olduğunu söyledi. 

*Fitch Parker, İspanya’nın 2012 ve 2013 yıllarında bütçe hedefini yakalayamayacağını açıkladı. Fitch, Yunanistan’ın çıkışının ECB’den üçüncü LTRO uygulaması ihtimalini artıracağını belirtti. Fitch ayrıca Yunanistan’ın çıkması durumunda Fransa ve İngiltere’nin AAA olan notlarını kaybedebileceklerini ve domino gibi çok sayıda Euro ülkesinin notunun indirileceğini de ekledi. 

*100 milyar Euro yardım haberi ile haftanın ilk saatlerinde %6.0’ın altına gerileyen İspanya tahvil faizleri,kısa sürede yeniden yükselmeye başladı ve bugün yine %6.50 seviyesinin üzerine çıktı. 

*İsviçre, 012 yılı büyüme tahmini %0.8’den %1.4’e çıkardı. 

*İsviçre’de turizm ve sanayi sektörlerinin İsviçre Frangı’nın yksek değeri ile mücadele ettiği, hükümetin ise SNB’nin arkasında durduğu belirtildi. 

*İngiltere’de imalat sektörü üretimi %-0.7 ve sanayi üretimi %0.0 açıklandı, her ikisi de beklentilerin çok altında kaldı.

*Ünlü yatırımcı Roubini, Yunanistan’ın fişini çekmenin Euro’yu dağıtacağını söyledi. 

*Bugün yapan Belçika, Avusturya ve Hollanda hedefi yakalayamadı, üçünde de faizler düştü. Yunanistan’ın satışlarında ise faizler yükseldi.   

Günün ikinci yarısında ABD ithalat fiyatları, ekonomik iyimserlik verileri ile akşam 21:00’de bütçe açıklaması takip edilecek. 
Bu verilerin dışında tüm haber, fısıltı ve gelişmeleri anında yorumlayarak paylaşmaya devam edeceğiz. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.