Piyasalarda Günün Özeti – 14.04.2016

Hareketli bir günü daha geride bırakmak üzereyiz ve bugün yine borsalardaki iyimser havanın devam ettiğini gördük. Avrupa Borsalarında neredeyse yemyeşil bir tablo karşımıza çıkarken DAX günü %0.67, FTSE 100 ise günü %0.03’lük kazançlarla tamamladı. BIST 100 endeksinde ise %0.10’luk bir primden söz etmek mümkün. Emtialara baktığımızda altın, gümüş ve platin sert düşerken, petrol fiyatlarında bir miktar yükseliş yaşandığını söyleyebiliriz. ABD dolar endeksi ise enlfasyon verilerinin beklenti altı kalmasıyla geri çekilse de, akşam saatlerine doğru yeniden bir toparlanma yaşanıyor. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım :
– Euro Bölgesi’nden final TÜFE %0.0 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veri euro için pozitif olsa da EURUSD üzerinde etkisi sınırlı oldu.

– İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını ve varlık alım programını beklentilere paralel olarak değiştirmezken, GBPUSD ve EURUSD’de önemli bir harekete sebep olmadı.

– ABD’den TÜFE %0.1 ile, çekirdek TÜFE de %0.1 ile beklentilerden kötü gelirken, gelen veriler USD için son derece negatif oldu.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY doların güne baskılı bir başlangıç yapması sonrası 2.87 bölgesini test etti ve ardından yaşanan geri çekilme ile birlikte soluğu 2.85 bölgesinde buldu yeniden. Kurda zaman zaman geri çekilmeler yaşansa da yükselme eğilimi devam ediyor ve yeniden 2.8650 ve 2.87 dirençlerinin aşılması durumunda 2.90’lara doğru toparlanmalara şahit olabiliriz. Geri çekilmelerde ise 2.8450 ve 2.83 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. 2.83 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketilik sürebilir.

EURUSD‘de bugün hareketliliğin son derece sınırlı kaldığını gördük. Salı gününden itibaren satıcıların hakimiyet sahibi olduğu paritede 1.1260 bölgesinin tam olarak geçilmesi ile düşüşler hız kazanabilir. Ardından 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.1180 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkabilir. Yukarıda ise 1.1330 bölgesinin üzerine çıkılmasıyla 1.1410 bölgesi direnç olarak takip edilebilir. 1.1330 bölgesi altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.