Piyasalarda Gözler Brüksel’de Ki Brexit Görüşmelerinde 22 Kasım 2018

Haftanın dördüncü işlem günü Avrupa açısından haftanın en önemli günü diyebiliriz. Brüksel’de İngiltere Başbakanı Theresa May görüşmesi olacakken 585 sayfalık anlaşmanın uzlaşı ile mi sonuçlanacak veya sorun büyüyecek mi piyasa tarafından özellikle de Sterlin tarafına nasıl bir etkisi olacak etkisini göreceğiz. The Guardian haberine göre BOE başkanı Carney açıklamasında anlaşmasız bir Brexit ekonomi üzerinde hasara neden olurken iş kayıplarına neden olacağını sözlerine ekledi.  Dolayısıyla bugün gelecek bir pozitif açıklama sonrası Sterlin üzerinde değer kayıpları izlememiz mümkün olacaktır. Bir diğer ilginç açıklama ise İspanya’dan geldi, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Spain Summit” adlı organizasyonun açılışında yaptığı konuşmada, Cebelitarık’ın statüsünün Brexit anlaşmasında net bir şekilde belirtilmesini ve yarımada ile ilgili müzakerenin sadece İspanya ile İngiltere’ye bırakılmasını istediklerini söyledi. İspanya Başbakanı, “Ülke olarak, Cebelitarık’ın geleceğinin AB ile İngiltere arasındaki müzakerelere bağlı kalmasını kabul edemeyiz. Bu, İspanya ile İngiltere arasında müzakere edilmek zorundadır.” ifadesini kullandı. Sterlin gece açılıştan itibaren yatay diyebileceğimiz bir seyir izlerken 1.27088 önemli destek noktası olurken 1.28547 güçlü ana direnç olarak karşımıza çıkmakta.

Avrupa tarafında ise bugün İtalya bütçe kararı takip edilecek olup, herhangi bir İtalya kararının piyasa tarafından belirsizliklerin bertaraf edileceği için özellikle Euro açısından dikkatle izlenecektir. Bugün Avrupa tarafından açıklanacak veri olmayıp gelişmeler takip edilecektir. Geride bıraktığımız günde gelecek olan sonuç belirsizken Euro satış görürken İtalyan tahvillerin yükselişi görüldü.

ABD tarafında ise dün endekslerde satışlar devam ederken, düşen petrol fiyatları ile birlikte de petrol hisselerinde de satışlar görüldü. SP500 %1.82 değer kaybı yaşaması endekslerdeki satışların devam edeceği üzerine görüşleri yoğunlaştırdı.  Dolar endeksi 96.70 seviyesinde seyrederken, geride bıraktığımız günde ABD başkanı Trump’ın öldürülen Suudi gazeteci kaşıkçı olayıyla alakalı FBİ raporuna rağmen Suudi Arabistan ile ilişkisini bozmayacağı hatat konuyla alakalı olarak AA’nın haberine göre; Suudi Arabistan ile yaptıkları ticari anlaşmaları sürdüreceklerini belirten Trump, “100 milyarlarca dolardan vazgeçmeyeceğiz. Eğer vazgeçersek petrol fiyatları tavan yapacak.” dedi. Trump, kendisinin şahsi olarak Suudi Arabistan’la bir ticari ilişkisinin olmadığını ileri sürdü. Suudi Arabistan’a askeri malzeme satılmaması durumunda Riyad yönetiminin ihtiyacını Rusya ve Çin’den karşılayabileceğini dile getiren Trump, “Rusya ve Çin bu durumdan çok çok mutlu olacaktır.” diye konuştu. Geride bıraktığımız günlerde Almanya’nın silah konusunda Suudi Arabistan’a ambargo koyması gündeme gelirken ABD’nin böyle bir tutum içinde kalması konunun gündemde kalacağı üzerine yorum yapmamıza neden olurken bu açıklama sonrası Petrol fiyatları da yaklaşık %7 değer kaybı yaşadı.  Bugün ABD’de açıklanacak olan Ham petrol stokları da takip edilmesi gerken veriler arasında olacaktır.
WTİ petrole teknik olarak bakarsak yaşanan düşüş sonrası 52.80 seviyesinden destek bulan emtianın 54.29 seviyesinde seyretmesi tepki fiyatlaması olarak adlandırabiliriz. Destek noktası olarak 51.66 ve 49.83 rakamları izlenirken, yukarıda 56.23 ve 59.17 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Bugün ABD’den açıklanacak olan verilere bakarsak mevcut ev satışları ve Michigan tüketici hissiyatı verileri takip edilirken EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak geride bıraktığımız günde yaşanan yükseliş sonrası 1.14430 direncinden geri dönüş yaşaması teknik olarak olağan dururken, genel resimdeki satış yönlü hareketin devamı mı diye dikkatle izlemek gerektiği söylenebilir. Dolayısıyla aşağıda 1.13294 ve 1.12872 destek noktaları izlenirken yukarıda ise aşılamayan 1.14430 ve 1.15144 direnç noktaları izlenebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Brent Petrol

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.