Piyasalarda Geri Sayım Başladı

Piyasalar Yunanistan Seçimlerine ve G20’ye Hazırlanıyor

Piyasalar pazar günü yapılacak olan seçimler sonrası için likidite umutlarını satın alıyor. Bazı kaynaklar, Yunanistan seçimlerinin sonuçlarına göre merkez bankalarının likidite sağlamak üzere koordine müdahale etmeye hazırlandıklarını, konu ile ilgili pazar gecesi telekonferansta bir araya geleceklerini belirtti. Bu sabah Avrupa borsaları’nın artı açılması bekleniyor. Asya borsaları da günü yeşilde kapatmaya hazırlanıyor.

Dün geceden beri gelen haberleri her sabah yaptığımız gibi kısaca özetleyelim: 

*Eagan Jones, Fransa’nın kredi notunu A’dan BBB+’ya indirdi.  

*Yunan Emporiki Bankasının, bütün bağlı ortaklıklarını Fransa’nın Credit Agricole bankasına transfer etmeye hazırlandığı yönünde söylentiler çıktı. Dün de Credit Agricole’un Fransa’yı terk etmeye hazırlandığı söylenmişti. 

*Japonya Merkez Bankası faizleri %0.10’de aynı bıraktı. Para politikasını değiştirmeyen BOJ, Yunanistan’daki seçimleri ve global piyasaları yakından takip edeceğini ve gelişmelere göre hareket edeceğini belirtti. BOJ ayrıca, Japonya’da toparlanmanın ılımlı bir şekilde arttığını belirtti. BOJ’nin varlık alımlarını artırmak yerine bu ay da gerektiğinde yapılır demesi üzerine Yen’e gelen alımlarla USDJPY 79.00’un altına, EURJPY 99.50’ye kadar düştü. 

*Moody’s beş Hollanda banka grubunun notunu düşürdü. 

*Singapur’da ilk çeyrekte işsizlik oranı %2.1 oldu. 

*ECB’den Weidmann, İspanya’ya verilerin 100 milyar Euro’luk paketin yeterli miktarda güvenlik marjına sahip olduğunu söyledi. Weidmann, İtalya’nın da doğru yolda ilerlediğine ve sıradaki ülke olmadığını ekledi. 

Bugün hem haftanın son günü, hem de haftalardır beklenen Yunanistan seçimlerinden önceki son iş günü olduğu için yoğun haber akışı ve forex piyasalarında oldukça hacimli, ani hareketler izleyebiliriz.  
Ekonomik takvimde veri akışı çok yoğun değil. ABD imalat endeksi, sanayi üretimi ve Michigan tüketici güven endeksi günün öne çıkan verileri. 

Türkiye’den de bugün saat 10:00’da 2012 ilk çeyrek işsizlik oranı verisi açıklanacak. Haberleri ve gelişmeleri anlık olarak sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.