Piyasalar Yeni Güne Nasıl Başladı? – 24 Kasım 2016

Asya Piyasalarında Son Durum

Haftanın dördüncü işlem gününde ABD’de piyasalar Şükran Günü dolayısıyla kapalı olacak ve bu yüzden hacimsiz bir gün geçirebiliriz. Asya borsalarına baktığımızda ise Avustralya ASX ve Çin endekslerinde yatay bir seyir görüyoruz. Japonya Nikkei %1’e yakın artıda günü geride bırakırken Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.84’lük bir kayıp var.

Asya seansında açıklanan en önemli veri ise Japonya’dan geldi. İmalat PMI 51.1 ile beklentilerin altında kalsa da gelen verinin USDJPY üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Dün ABD’den açıklanan dayanıklı mal siparişlerinde yaşanan iyileşme USDJPY’yi neredeyse 113.00’lara kadar itti. Yukarıda 113.80 ve 114.50 bölgelerinin önemli dirençler olarak dikkate alınmasını öneriyoruz.

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan ise önceki açıklamalarına çok benzer konuşarak İsviçre Frangının Euro karşısında hala olması gerekenden çok daha fazla değerli olduğunu dile getirdi. SNB’nin gerektiği takdirde piyasalara müdahale etmeye hazır olduğunu söyleyen Jordan’ın açıklamaları ise USDCHF’de önemli bir harekete sebep olmadı. Paritede yükselişin sürmesi halinde 1.02 ve bu yılın en yüksek seviyeleri olan 1.0260’lar direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.01’ler destek olarak takip edilebilir.

Bugün yurt dışından açıklanacak önemli bir veri olmaması ile birlikte bütün dikkatler yurt içinde TCMB kararlarına çevrilmiş olacak. Dolar/TL’de yaşanan yükselişin ardından Merkez kura müdahale edecek mi etmeyecek mi hep birlikte şahit olacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.