Piyasalar İspanya’ya Emanet

Bugün piyasalar daha çok İspanya’yı izledi. 

Avrupa’da zor durumdaki Bankaları fonlama amaçlı bir kurtarma fonu hazırlandığı ve Yunanistan’da son yapılan anket sonuçları yurt dışı piyasaların haftanın ilk günü yeşil açılmasını sağladı. 

Bu sabah İspanya bankalarının yeniden sermayelendirilmesi için ECB’ye planların sunulduğu haberi açıklandıktan sonra Euro’da ve Avrupa borsa endekslerinde alım iştahı arttı. Fakat haberin aslı olmadığı anlaşılınca hem endeksler hem de Euro kazançlarını geri verdi. 

İspanya Başbakanı Rajoy, bugün düzenlediği basın toplantısında söz konusu haberin doğru olmadığını belirtti. Buna ek olarak Rajoy, İspanya’daki bankalar için kurtarma fonuna gidilmeyeceğini de söyledi.Rajoy ayrıca Avrupa bölgesinde daha fazla mali ve parasal işbirliğine ihtiyaç olduğunun altını çizdi. 

ECB’nin İspanyol üyesi Paramo, bugün yaptığı konuşmada İspanya 6% üzerinde faiz oranlarına sahip olmamalı dedi. 

Bu açıklamanın yapıldığı sırada on yıllık tahvil faizleri Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 6.5% olmuştu.  

Güne zaten ekside başlayan İspanya IBEX endeksi de günün en hareketli endekslerinden biriydi. Sabah %0,90 ekside başlayan IBEX, Bankia ile ilgili olumlu haberlerle bir ara toparladı ama eksi %2,0’ye yaklaştı.

WSJ’de Fed’in şahin üyelerinden Plosser ile yapılan bir röportaj yayınlandı.
Plosser Fed’in AB krizinin en kötü sonuçlarına karşı hazırlıklı olduğunu ve ABD halkının bundan dolayı telaşlanmaması gerektiğini söyledi. 
Plosser ayrıca 2013 büyüme tahmini olarak 2.5%, 2013 büyüme tahmini olarak ise 3% açıklamış. İşsizliğin de düşmesini beklediğini açıkladı. 

Bugün Avrupa genelinde bankaların ABD’de borsaların tatil olması nedeni ile para piyasaları hacimsiz geçti. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.