Piyasalar Haftayı Nasıl Kapatıyor? – 22 Mart 2019

Haftanın son işlem gününe gelindiğine piyasalarda FED açıklamalarının yankıları sürüyor. ABD borsaları, FED’in güvercin tutumunun biraz daha anlaşılması ile birlikte günü pozitif tamamladı. Dolar tarafı ise beklenenden pozitif gelen İmalat Endeksi rakamlarından destek buldu. 95.700 seviyelerine kadar gerileyen Dolar Endeksi pozitif gelen veriler ile tekrardan kendini 96.000 bandının üzerine attı. Yatırımcılar açısından üzerinde durulması gereken bir konuda ABD On yıllıkların gelmiş olduğu seviye. Ocak 2018 yılından beri en düşük seviyelerine gelen tahviller 2.50 sınırlarında dolanıyor. Ayrıca on yıllıklar ile iki yıllık tahvil faizleri arasında ki makasın bu kadar daralması resesyon söylentilerini beraberinde getiriyor. Bundan dolayı da iyi gelen İmalat Endeksi verisi  Doları beklenenden daha fazla destekledi diyebiliriz.

 İngiltere tarafında ise geride bıraktığımız gün oldukça hareketliydi. İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı ve beklendiği gibi politika faizinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Makro Ekonomik veriler bir yana Brexit süreci de tüm hızıyla devam ediyor. AB ile İngiltere Başbakanı May yeni Brexit tarihlerinde uzlaştı. Buna göre AB Brexit’i, ayrılık anlaşmasının İngiliz parlamentosunda gelecek hafta onaylanması halinde 22 Mayıs’a, aksi halde ise 12 Nisan’a kadar erteledi. Haber akışları gelirken piyasalarda GBPUSD paritesi bir ara 1.3000 seviyesine kadar ataklar yaptı. Daha sonrasında buradan destek alan parite yeni günde 1.3130 seviyesinin üzerinde karşılıyor.

Yurt içi piyasalarda ise Dolar FED sonra kayıplarını TL karşısında geri aldı. 5.4060 seviyesini test eden paritede dün 5.4756 seviyesine kadar yükselişler sürdü. Teknik açıdan 5.4870 seviyesi yukarıda hala önemini koruyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 5.5430 direnç noktası gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 5.46 seviyesinin altında ki gün kapanışları önemli Zira bu seviyenin aşağısına doğru hareketlerde parite yükseliş kanalından çıkabilir ve 5.42, 5.38 destekleri test edilebilir.

Bugün yurt içerisinde ekonomik takvim sakinken küresel piyasalarda PMI verilerini karşılıyor olacağız. PMI verileri açıklanırken paritelerde volatilite oldukça artabilir.

EURUSD

USDTRY

ONS ALTIN

GBPUSD

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.