Piyasalar Haftayı Nasıl Kapatacak? – 12 Nisan 2019

Haftanın son işlem gününde piyasalar tarafında açılıştan itibaren EURUSD da alıcılı bir hava izlenirken ABD kaynaklı haberlere bakarsak FED üyelerinin açıklamaları öne çıkmakta. ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard,  “Fed’in sabır mesajı, PCE enflasyonunda yüzde iki hedefine ulaşma taahhüdünü yansıtıyor” şeklinde konuştu. FOMC, gerçeğe dayalı ve tutarlı argümanları dinliyor şeklinde konuşan Brainard, “Fed’de düşünce çeşitliliğine sahip olmak önemlidir” açıklamasını yaptı.  FED tarafından verilen güvercin mesajlar Dolar tarafında satıcılı seyire sebep olurken bir diğer taraftan da getiri eğrisi ABD ekonomisi tarafında tartışılmakta. Konuyla alakalı Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida,  “Getiri eğrisinde devam eden ters dönüşe dikkat edilmeli. Fed için enflasyonun yüzde 2’ye dönebileceğini göstermek son derece önemli. Fed için  sabırlı yaklaşımı uygun buluyorum. Fed, iyi bir yerde olan ABD ekonomisi için gelecekte bir durgunluk görmüyor. 2019’un sonlarında küresel büyümede iyileşme bekliyorum dedi.  Veri tarafında bakarsak ABD’de üretici fiyatları endeksi (ÜFE) Mart ayında aylık bazda yüzde 0.6 ile beklenenden hızlı arttı. öylelikle üretici fiyatları aylık bazda Ekim ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Veri olumlu olarak görülse de özellikle ABD borsaları tarafında faiz artırılma ihtimali olarak görülmesi bu verinin piyasalara pozitif olarak yansımadığını görmekteyiz. Bugün ABD tarafında Michigan tüketici hissiyatı  verisi takip edilebilir. Son olarak ABD tarafında bilanço zamanı başlayacağını sözlerimize ekleyelim.

AB tarafında normalde bugün Brexit tarihi doluyordu fakat 31 ekime kadar uzatılan tarih sonrasında artık söz May ve parlamento tarafında olacak. Bugün Euro bölgesi şubat ayı sanayii üretim rakamları takip edilecek olup beklenti -0.05% olarak gelmesi. AB tarafında resesyon baskıları devam etse de ECB tarafından TLTRO tarafında herhangi bir açıklama olmaması Euro tarafında değerlenmelere sebep oldu.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik ve saatlik grafikte yukarı yönlü trend çizme isteği olan paritede 1.12777 üzerinde kaldığı sürece 1.13013 ve 1.13388 seviyesine bir ivme izlenebilir. Aşağıda ise 1.12402, 1.12263 ve 1.11888 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde geride bıraktığımız günde USDTRY tarafında TL gelişen ülkeler arasında en kötü performans sergileyen para birimi arasında olurken 5.7500 seviyeleri test edildi. 5.7433 seviyesinde dengelenen paritede yeni ekonomik planda piyasanın istediğini bulamadığını gözlemlemekteyiz. Bir diğer gelişme Türkiye’yi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın temsil edeceği Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları 12-14 Nisan’da Washington’da gerçekleştirilecek. Bakan Albayrak, ayrıca çeşitli üst düzey temaslarda bulunacak ve Amerikalı yatırımcılarla görüşmeler yapacak. Veri tarafında gelişmelere bakarsak Cari açık şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 3,8 milyar dolar azalarak 718 milyon dolar oldu. Ocak-şubatta açık 1 milyar 307 milyon dolar olarak belirlendi. 12 aylık cari işlemler açığı 17 milyar dolara indi.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 200 saatlik ve 50 saatlik hareketli ortalama üstünde fiyatlanan paritede yükselişlerde RSİ geç tepki verdiğini belirtmek gerek. Yukarı yönlü hareketlerde 5.7655, 5.8018 ve 5.8835 direnç noktaları izlenirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 5.6838, 5.6384 ve 5.5567 destek noktaları izlenebilir. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.