Petrol Haftaya Nasıl Başladı? – 12 Aralık 2016

Viyana'daki Anlaşma Sonrası Petrolde Son Durum Ne?

Herkese günaydın ve iyi haftalar diyerek haftanın ilk yayınına başlıyoruz. Hafta sonu petrol ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Viyana’da OPEC ve OPEC dışı üyelerin toplantısında OPEC dışı petrol üreticileri de üretim kesintisi anlaşmasına katılma konusunda anlaştı ve petrol haftaya yaklaşık bir dolar yukarıda başladı.

Anlaşma çıktı fakat hala uygulama konusunda şüpheler var. Daha önceleri de petrol üreticilerinin üretim kotasını ihlal ederek aşırı üretim yaptığı biliniyor ve şüpheciler ‘neden bu sefer kotaya tam anlamıyla uysunlar’ sorusunu soruyor.

Bu şüpheleri ortadan kaldırmak için OPEC’in de-facto lideri Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih yaptığı açıklamada ‘size kesin bir şekilde söyleyebilirim ki söz verdiğimizden daha fazla üretim kesintisi yapacağız’ dedi. al-Falih, son rakamlara göre 10.72 milyon varil civarında üretim yapan Suudi Arabistan’ın üretimi 10.00 milyon altına kadar indirebileceğini belirtti.

Sonuç olarak petrol haftaya bir dolar yukarıda başladıktan sonra gece de yükseliş devam etti. Ham petrol 54.50 bölgesini gördükten sonra bir miktar gevşemiş durumda ve Avrupa seansı başlarken 54.00 dolar seviyelerinde bir fiyat görüyoruz. 52.00 – 51.80 en yakın destek, 55.00 ise en yakın direnç.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.