Piyasalar Hafif Toparlanma Çabasında

Son Gelişmelerin Özeti

Bankia’nın yeniden sermayelendirilmesi konusunda İspanya’nın planlarını ECB’nin önce reddettiği sonra da aslında o planın hiç gelmediği gibi bir biri ile çelişen haberlerle dolu bir gün daha geçirdik. Bu arada İtalya’nın tahvil satışlarında beklenen talebin olmaması ve faizlerin yükselmesi, İspanya 10 yıllık tahvil faizlerinin kendi rekorunu kırarak %6.72’ye çıkması piyasalarda satış baskısını artıran gelişmeler oldu. Avrupalı liderlerin bir kısmı Bankaları sermayelendirmek için ESM ve EFSF fonlarının doğrudan kullanılması için ısrar ederken, Almanya bu öneriye karşı olduğunu her seferinde dile getirdi. 

Bu sabah İspanya kaynaklı gelişmelerin piyasalar üzerindeki baskısı biraz hafifledi.Dün ABD ve Asya satıcılı geçtiğini ve ekside kapandığını gördük. Bu sabah ise İsviçre büyüme ve Almanya perakende satışlar verilerinin beklentilerden iyi gelmesi, zaten aşırı düşük seviyelerde tepki için fırsat arayan piyasalara yaradı. Avrupa borsaları yatay açıldı, dün son ayların en düşük seviyelerini kıran Euro pariteleri bu sabah düzeltmeye başladı. Emtialardan petrol ve doğalgaz olumsuz haberlerde en sert satışları görürken, altın ve gümüş güvenli liman özelliklerini yeniden kazanmaya başladı gibi. Dün 1531,0’e kadar geriledikten sonra akşam ABD borsalarının açılışından itibaren gelen alımlarla 1569.00 Dolara kadar yükseldi. Bu sabah da 1560.00 desteğine tutunmuş gözüküyor. 

İçeride bu sabah açıklanan dış ticaret açığının 2012 Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre %6,8 azalarak 6.597 milyon Dolar’a gerilemesi IMKB’yi desteklerken Türk Lirasına da alım getiren gelişme oldu. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.