Piyasalar Bugünü Nasıl Kapatıyor? – 26 Ocak 2017

Doların Yükseliş İsteği Sürer mi?

Dünya piyasalarında veri takviminin çok yoğun geçmediği bir günde yine Dolar’ın ayakta kalma savaşına şahit olduk. Günün öne çıkan verilerini yeniden hatırlayacak olursak;

Avrupa’dan;

– İspanya işsizlik oranı %18.9 beklenirken %18.6 olarak açıklandı.
– İtalya’dan perakende satışlar -%0.7 (beklenti +%0.1) olarak açıklandı.

Günün en önemli verisi ise İngiltere’den geldi!

– İngiltere 4.çeyrek büyüme oranı %0.5 beklenirken %0.6 oldu. Yıllık büyüme ise %2.1’lik beklentinin üzerinde %2.2 oldu. Ancak verilerin Sterline desteği sınırlı oldu. Güçlü Dolar endeksi yükselişleri sınırladı.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları artıyor!

– İşsizlik maaşı başvuruları 247 bin olması beklenirken 259 bin ile son 4 haftanın zirvesine çıktı.
– Bir diğer önemli veri ise yeni konut satışları oldu. 585 bin beklenen veri beklentinin çok altında 536 bin olarak açıklandı. Ancak verinin Dolar üzerinde etkisi sınırlı oldu.

Dolar endeksi, yeni dipleri denediği Asya seansının ardından Avrupa seansıyla beraber yükselişe geçti. Ancak kritik dirençlerde zorlandığını gördük. Daha önce önemini belirttiğimiz 100.40-100.50 bölgesini birkaç denemeden sonra geçmeyi başaran Dolar endeksi için düşüş trendinin henüz bittiğini söylemek erken. 100.90 seviyesi şu an düşüş trendinin üst noktası olup ancak buranın geçilmesi halinde trendin değiştiğinden söz edebiliriz.

Şüphesiz bugün Dolar endeksine destek veren ABD 10 yıllık tahvillerin yeniden sert yükseliş yapıp %2.55’lere kadar ulaşması oldu. 15 Aralık zirvesi %2.60 seviyelerine yakın hareket eden ABD 10 yıllıklardaki bu performans devam ettikçe Dolar endeksi ve ABD Borsa endeksleri bundan faydalanacaktır. Nitekim Dow Jones endeksi bugün de yükselişle açıldı ve 20100 seviyesinin üzerinde işlemler devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.