Piyasalar Bugün Draghi’yi Takip Edecek

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Dün FOMC tutanakları açıklandı. Tutanakların detaylarına baktığımızda bir kaç üye Nisan ayı faiz artışı için bastırmış. Bir çok üyenin de buna karşı görüş bildirdiği ifade edildi. Bazı üyeler enflasyonun güçlendiğini düşünsede bazı üyeler ise bu güçlenmenin kalıcı olmayacağı fikrinde. Konuşmaların detaylarına baktığımızda Fed’in temkinli bir tutum sergilediğini görüyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

ECB başkanı Draghi’nin konuşması var fakat saati henüz netleşmiş değil. Portekiz’in başkenti Lizbon’da konuşacak olan Draghi’nin faizler, enflasyon, ekonomik görünüm ve global riskler ile ilgili söyleyecekleri piyasalara hareket getirebilir. ECB son toplantıda attığı dev adımlar sonrası bir süre kenara çekilerek gidişatı gözlemleyecek büyük ihtimalle. Yani Draghi’den çok sürpriz açıklamalar gelme ihtimali düşük ama Draghi’nin her zaman piyasaya hareket getirme gücü var tabi ki.

14.30, ECB toplantı tutanakları. Bu da ECB’nin dört hafta önceki toplantısının tutanakları. Draghi faizleri aşağı çekmiş, varlık alım programını artırmış ve kapsamını genişletmişti. Fakat sonrasında faizlerde daha aşağıların gelmeyeceğinin imasını yapınca piyasalarda hareket bir anda tam tersine dönmüştü. Bu dökümanda o toplantılarda geçen tartışma ve görüşmelerin detaylarını öğreneceğiz.

15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları, beklenti 271 bin. İstihdam tarafında işler büyük oranda Fed’in istediği gibi gidiyor. Tek sıkıntı maaşlardaki artışın istenen hızda olmaması. Haftalık işsizlik başvuruları 300 bin ile 250 bin bandında geliyor son aylarda hep ve bu hafta da istisna olmayacak piyasaya göre.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.