Piyasa Haftaya Nasıl Başladı?

Pazar günü Çin’den 50.8 ile beklentide gelen imalat PMI verisinin ardında gece Asya’dan gelen önemli verilerle piyasa haftaya hızlı başladı…

Pazar günü Çin’den 50.8 ile beklentide gelen imalat PMI verisinin ardında gece Asya’dan gelen önemli verilerle piyasa haftaya hızlı başladı.

Avustralya’dan gelen AIG imalat endeksi 49.2 ile önceki aya göre büyük bir yükseliş gösterirken inşaat onayları %5.6 düşerek hem beklenti altı kaldı hem de son 3 aylık düşüş serisini sürdürdü. Avustralya’dan açıklanan diğer bir önemli veri şirket faaliyet karları ise %3.1 ile beklentiden daha iyi gelirken MI enflasyon göstergesi ise önceki aya göre yüzde 0.1 puan düşerek %0.3 oldu.

Japonya’dan gelen verilere baktığımızda ise özel sektör sermaye harcamaları çeyreklik bazda beklentileri aşarak %7.4 arttı. Final imalat PMI ise 49.9 ile beklentideydi.

Avustralya’dan gelen konut izinleri verisi son 7 ayın altısında düşüş yaşadığını gösteriyor ve inşaat sektörü açısından ileriye yönelik pek iyimser bir tablo çizmiyor diyebiliriz.

Kötü inşaat onayları verisinin açıklanmasıyla AUDUSD satışları geldi ve AUDUSD Avrupa seansı başlarken 0.9250 desteğini test ediyor. Verinin negatif etkisi parite üzerinde gün içinde de devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.