Piyasa Açılışta Çin Verisini Kutladı

Önemli haftaya önemli veri ile başlangıç yaptık.

Küresel ekonominin lokomotifi olan Çin’den gelen İmalat PMI verisindeydi tüm gözler. Ve 50.9 beklenirken 53.1 açıklanan PMI verisi son 11 ayın zirvesi oldu.

Ardından gelen HSBC Final İmalat PMI verisi Çİn de daralmaya da işaret etse, aslında 48.3 ile önceki 48.1 den yüksek olması önemliydi.

Bu sebeple piyasa Çin verilerini olumlu algıladı.

Bununla beraber iyi veriyi kutlayan para birimleri gece açılışında AUD ve NZD oldu. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise aldıklarının bir çoğunu verdi bu para birimleri.

Geceni kazananı ise sabahın erken saatlerinde sert alımlar ile karşılaşan GBPUSD oldu. Görünüşe göre GBPUSD 1.60 altında pek durmak istemiyor. Bu alımların Ortadoğu’lu Merkez Bankaları tarafından yapıldığı belirtiliyor bunu da belirtelim.

Bunun dışında Çin verisi aynı zamanda borsaların da yukarıda açılmasına aracılık etti ve IMKB de yeniden 62.500 sınırına dayadı. 

Bugün verilerin önemi yüksek olacak.. Avrupa’dan gelecek olan Final İmalat PMI, İtalya ve Avrupa geneli işsizlik oranı, İngiltere imalat PMI ve ABD ISM İmalat PMI verileri bugünün en önemli verileri ve piyasaya yön verecek.

Bizi takipte kalın, fırsatları kazanca çevirmesini bilin..

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.