Petrolde Yükseliş Tamam Mı Devam Mı? – 13 Aralık 2016

Petrol Ne Olur?

Uluslararası Enerji Ajansı yayınladığı son raporda 2017 yılında petrol talebi öngörülerini günde 110 bin varil artırarak 1.3 milyon seviyesine yukarı yönlü revize etti. 2016’da talep büyümesi de günde 120 bin varil ile 1.4 milyon varile yükseltildi.

Hatırlayacağımız gibi hafta sonu OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin de üretimde kesintide anlaşmaya varması petrol fiyatlarında yükselişleri tetiklemiş ve dün ham petrolün varil başına fiyatı 54.50 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başarmıştı.

Ancak dünkü raporumuzda da belirttiğimiz üzere bu anlaşmanın doğru şekilde uygulanıp uygulanmayacağı büyük soru işareti ve bir diğer yandan Baker Hughes sondaj kuyusu sayılarında yaşanan artış da devam ediyor. Yani fiyatların yükselmesi petrol arzını yeniden arttırabilir.

Teknik olarak destek direnç seviyeleri belirtmek petrol için son günlerde zor çünkü gelen açıklamalar ve kararlara göre sert fiyat değişimleri yaşanabiliyor. Yine de aşağıda 52.00, 50.50 ve 49.00 seviyelerine dikkat çekmekte fayda var. Yükselişlerde ise 53.50 ve 54.50 dolar seviyeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.