Petrolde Yükseliş Sürecek Mi? – 28 Aralık 2016

Petrolde Son Durum

Petrol piyasasına göz attığımızda ham petrolün bir sürelik dinlenmenin ardından son günlerde yükseliş trendine geçtiğini görüyoruz. Dün 12 Aralık zirvesi olan 54.50’ye yaklaşarak 54.26’ya kadar sıçrama yaptı. Şuan itibariyle açılışa kıyasla +%0.40 civarı yükseliş görülen emtiada yükseliş inadı devam ediyor.

Bugün piyasalardaki tek önemli veri olarak ABD’den gelen askıdaki ev satışları takip edildi. %0.5 artış beklentisinin aksine -%2.5 ile beklenti altında kalan veri Dolar için olumsuz bir gelişmeydi. Ancak bir süredir yalnızca temel etkenlere göre değişkenlik gösteren petrol fiyatlarının bu veriye tepki vermediğini gördük.

Bir süredir petrol gündemini belirleyen arz konusunun bundan sonraki süreçte de gündemdeki yerini koruyacağını düşünüyoruz. Pazartesi günkü yazımızda da belirttiğimiz gibi her Cuma açıklanan Baker Hughes Sondaj Kuyusu sayısının son 8 haftalık istikrarlı yükselişi dikkat edilmesi gereken bir durum. Kuyu sayısındaki bu artışın petrol stoklarında da artışı tetikleyebileceği beklenebilir.

Nitekim geçtiğimiz hafta stok verisi beklentilerin epey üzerinde gerçekleşmişti. Hal böyle olunca yarın saat 19:00’da açıklanacak ham petrol stokları verisi oldukça önem arz ediyor. Beklenti stoklarda 1.5 milyon varil düşüş olacağı yönünde. Olası yüksek gelebilecek veri petrolde düşüşlerin habercisi olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.