Petrolde Yükseliş Bitti Mi? – 7 Aralık 2016

Petrolde Son Durum

Viyana’daki OPEC zirvesinden petrol üretiminin günde 1.2 milyon varil azaltılması anlaşması çıkmasıyla birlikte 52 dolar üzerine kadar yükselen ham petrolde hafta başında başlayan düşüş devam ediyor. Rusya ve OPEC’in petrol üretimini rekor seviyelere yükseltmesi ve arz kesintisinden muaf tutulan Nijerya’nın petrol üretimini artırmak istediklerini dile getirmesi yaşanan bu düşüşte etkili oldu.

Petrol üretimi bu kadar yüksekken alınan üretimi azaltma kararının arz-talep dengesini ne derecede etkileyeceği ise büyük soru işareti. Teknik olarak baktığımızda ise zaten ham petrolde 52 dolarların önemli direnç olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Baskının sürmesi halinde 49.50 ve 48.00 dolar seviyelerinin kenara not edilmesinde fayda var.

10 Aralık’ta ise OPEC dışı petrol üreticisi ülkeler toplanıyor ve OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo yaptığı açıklamada OPEC’in ardından OPEC dışı ülkelerin de üretimde günlük 600 bin varillik kesinti konusunda anlaşmaya varmasını beklediğini söyledi.

Ayrıca yükselen petrol fiyatları ile birlikte ABD’deki Baker Hughes sondaj kuyusu sayılarındaki artışa da yeniden dikkat çekmekte fayda var. Uzun lafın kısası petrol fiyatlarındaki yükseliş arzı yeniden artırarak bu sefer fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.